Marius Vizer, primire spectaculoasă în Israel. Președintele Federației Internaționale de Judo e în relații excelente cu premierul israelian, Beniamin Netanyahu

Președintele Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, împreună cu câteva sute de judoka, au avut parte de o primire foarte bună în Israel, pentru turneul de mare șlem la judo, care se desfășoară în aceste zile la Tel Aviv.
Filip Stan
18 feb. 2021, 18:54
Marius Vizer, primire spectaculoasă în Israel. Președintele Federației Internaționale de Judo e în relații excelente cu premierul israelian, Beniamin Netanyahu

Președintele Federației Internaționale de Judo, românul Marius Vizer, împreună cu câteva sute de judoka, au avut parte de o primire foarte bună în Israel, pentru turneul de mare șlem la judo, care se desfășoară în aceste zile la Tel Aviv.

Cu toate că Israelul se află în carantină, în contextul pandemiei de COVID-19, cu mii de cetățeni israelieni din străinătate care nu pot intra deocamdată în propria țară, autoritățile israeliene au făcut o excepție pentru judo, lucru la care au contribuit și relațiile care există între Marius Vizer și premierul Israelului, Beniamin Netanyahu.

Marius Vizer a mulțumit Federației Israeliene de Judo pentru efortul de a organiza turneul în condiții de pandemie și a susținut un mesaj de speranță pentru competițiile de judo.

Marius Vizer are relații foarte bune cu autoritățile israeliene în urma unui eveniment petrecut în 2019, când a ajutat un judoka iranian, Saeid Mollaei, cel mai bun din lume la categoria 81 de kilograme, să obțină azil politic în Germania. Saeid Mollaei a fost obligat în mod reperat de antrenorii iranieni să piardă meciuri internaționale pentru a nu ajunge să lupte împotriva unui judoka din Israel, pentru că politica oficială a Iranului este să refuze orice competiții directe dintre sportivii său și sportivii israelieni. Mollaei se află acum în Israel alături de Marius Vizer, cu ocazia turneului de judo de la Tel Aviv, fiind primit cu căldură de iubitorii israelieni ai judo-ului.

Un alt lucru demn de amintit este că, sub conducerea lui Marius Vizer, a fost pentru prima dată când steagul israelian a fost arborat la o competiție internațională în Emiratele Arabe Unite, la Abu Dhabi, în urma victoriei unui judoka israelian. Acest eveniment sportiv a fost văzut drept o contribuție semnificativă la îmbunătățirea relațiilor dintre Emiratele Arabe și Israel.

Leadership-ul lui Marius Vizer a fost apreciat de autoritățile israeliene și de premierul Netanyahu personal, care susțin permanent nevoia ca sportivii israelieni să fie tratați la fel ca toți ceilalți sportivi din lume. Beniamin Netanyahu i-a mulțumit în mai multe ocazii lui Marius Vizer pentru contribuția lui la progresului judo-ului mondial și pentru prietenia dovedită față de statul Israel.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, profeţia uluitoare despre Lucian Pahonţu, care s-a adeverit. „Oracolul din Bălceşti” a anunţat de luna trecută ce va păţi şeful SPP. Video
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Dosarul digital de sănătate se schimbă de la 1 septembrie. Ce informații medicale vor putea fi accesate
Adevarul
Noi restricții pentru mașinile poluante. Ce trebuie să știe posesorii de mașini vechi și de când se aplică măsura
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat