Marko Bela: Rezultatul alegerilor arată că vom rămâne o formaţiune politică stabilă în Parlament

Senatorul Marko Bela, candidat pentru un nou mandat din partea UDMR în Colegiul nr. 2 Mureş, a declarat duminică seară, după anunţarea rezultatelor exit-poll-urilor, că aceste rezultate arată că Uniunea va rămâne în continuare o formaţiune politică stabilă în Parlamentul României.
Romania TV
09 dec. 2012, 20:31
Marko Bela: Rezultatul alegerilor arată că vom rămâne o formaţiune politică stabilă în Parlament

„Pe noi ne onorează încrederea alegătorilor şi rezultatele deocamdată cele arătate de exit-poll-uri, pentru că trebuie să aşteptăm totuşi rezultatele oficiale, deci aceste rezultate arată că vom rămâne în continuare o formaţiune politică stabilă în Parlamentul României, o formaţiune politică care va reprezenta în mod consecvent interesele comunităţii maghiare din România şi în acelaşi timp interesele întregii ţări în interesele acestor meleaguri mureşene”, a spus fostul lider al UDMR.

Marko Bela a ţinut să mulţumească alegătorilor care au votat UDMR, le-a mulţumit pentru încredere, „pe baza căreia stă o activitate de două decenii, în interesul comunităţii maghiare, în intereselor întregii ţări”.

„Acest rezultat este cu atât mai valoros fiindcă de data aceasta ne-am confruntat cu o competiţie prin existenţa unui partid maghiar, PPMT, care a încercat să diminueze şansele UDMR de reuşită în ceea ce priveşte intrarea noastră în Parlament şi iată că nu s-a reuşit, nu au avut succes în ceea ce priveşte această competiţie”, a susţinut Marko Bela.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Situație excepțională pentru Mircea Lucescu în perspectiva meciului cu Turcia! Cum se prezintă internaționalii români, cu 45 de zile înaintea barajului de calificare la CM 2026
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Indemnizație de șomaj 2026. De la ce sumă pornește și cine poate primi peste 1.100 lei
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
Gigi Becali a fost sfidat la FCSB și a recurs la amenințări: ”Dacă nu mă asculți, nu mai primiți niciun ban până la final”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj