Mărturia care ar putea răsturna întreaga anchetă în cazul bărbatului ucis la Grădina Zoologică din Pitești. Un detaliu schimbă tot

Fiica îngrijitorului sfâșiat de un tigru la Grădina Zoologică din Pitești face dezvăluiri neașteptate. Ea crede că tatăl său ar fi putut fi salvat. "Avea o șansă de supraviețuire", spune femeia.
Alina Costache
16 dec. 2024, 08:53
Mărturia care ar putea răsturna întreaga anchetă în cazul bărbatului ucis la Grădina Zoologică din Pitești. Un detaliu schimbă tot

Fiica bărbatului de 50 de ani sfâșiat de un tigru la Grădina Zoologică din Pitești face dezvăluiri uluitoare care ar putea da peste cap întreaga anchetă. Femeia spune că tatăl ei lucra ca îngrijitor de aproape 10 ani, avea experiență, dar o greșeală l-a costat viața. Fiica acestuia a poveestit că atunci când a mers să le dea de mâncare tigrilor, acesta nu a văzut că ușa de siguranță era deschisă, iar acela a fost momentul în care animalul sălbatic l-a atacat. Totodată, femeia spune că tatăl ei a încercat să se țină cu toate forțele de poartă, însă într-un final a fost doborât.

Mai mult, femeia vine cu o ipoteză care ar putea da peste cap întreaga anchetă. Tânăra este convinsă că tatăl ei era singur în momentul tragediei, deși reprezentanții instituției și cei ai Primăriei Municipiului Pitești au declarat că îngrijitorul era însoțit de un coleg.

Citește și: O grădină zoologică a vopsit câinii în alb și negru, prezentându-i drept urși panda. Reacțiile vizitatorilor. VIDEO

„El s-a luptat cu tigrul, a ținut de poartă cu toate forțele, până a fost doborât. Din acel moment până în momentul în care colegii lui au intrat pe ușă au mai trecut cel mult 40 de secunde.

El a putut să țină poarta 20 secunde cu o mână în gura tigrului și una pe poartă. Dacă erau alte două mâini pe acea poartă, se făcea timpul în care ajungeau ceilalți colegi și avea o șansă de supraviețuire”, a spus fiica acestuia pentru Gândul.ro.

Mai mult decât atât, fiica îngrijitorului  susține că angajații de la Grădina Zoologică nu beneficiază de obiecte speciale de precauție, așa cum ar fi normal. De asemenea, condițiile ar lăsa de dorit, dar și mecanismele existente în instituție.

Citește și: Situație ireală la o grădină zoologică! Patru capre rare au ajuns pe masa de Crăciun a directorului

„Dacă aveau colegii în dotare alte obiecte de precauție decât pietricele, găleți goale și mături, se putea face ceva. Poate el a intrat fără să respecte protocolul, dar colegii lui, fiind în programul de muncă, nici ei nu erau dotați cu nimic în acel moment. (…) Sunt porți ruginite, care se puteau bloca. Nu există mecanisme de apărare, apă/jet, făclii, spray paralizant, electroșoc și așa mai departe(…)

Nu știm în ce direcție a luat-o ancheta și nu ne dorim altceva decât ca pe viitor să nu se întâmple o altă tragedie și să distrugă o altă familie.

Întotdeauna mortul este vinovat, dar mi-aș dori ca persoanele competente să fie competente în adevăratul sens al cuvântului și să le ofere angajaților măsurile de siguranță de care au nevoie. Mi-aș dori ca doamna administrator s ă-și asume consecințele pentru ceea ce se întâmplă acolo”, a mai spus tânăra

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend