Maşinile ELECTRICE şi hibride, pe piaţa din România: Câte automobile au fost înmatriculate în 2017

Aproape 100 de vehicule electrice şi circa 1.500 de vehicule hibride au fost înmatriculate în primele nouă luni din 2017, în creştere faţă de perioada similară din 2017, potrivit datelor Asociaţiei Constructorilor Europeni de Automobile şi ale Asociaţiei Constructorilor de Automobile din România.
Romania TV
09 nov. 2017, 03:57
Maşinile ELECTRICE şi hibride, pe piaţa din România: Câte automobile au fost înmatriculate în 2017

În România, în primele nouă luni din 2017, au fost înmatriculate 97 de vehicule electrice (creştere de 321,7% faţă de primele nouă luni din 2016) şi 1.469 hibride (creştere de 114,8% faţă de aceeaşi perioadă din 2016).

În al treilea trimestru din 2017, cererea de vehicule cu propulsie alternativa (AFV) a continuat să crească în Uniunea Europeană (UE), menţinând trendul înregistrat în primul trimestru al acestui an.

Astfel, înmatriculările au crescut cu 51,4% comparativ cu perioada similară din 2016, fiind înmatriculate în UE un număr de 211.635 de autoturisme cu propulsie alternativă, însemnând 6,2% din totalul înmatriculărilor de autoturisme noi vândute în al treilea trimestru al anului 2017.

Vehiculele electrice (ECV) au reprezentat 1,6% din totalul vânzărilor de autoturisme noi.

Înmatriculările de vehicule hibride (HEV) şi vehicule electrice (ECV) au crescut cu 59,7%, respectiv 55,3%. De asemenea, au înregistrat creşteri vehiculele propulsate de propan sau gaz natural (30,6%), în special cele care folosesc GPL (38,1%).

Spania (90,7%) şi Germania (82,7%) au înregistrat cele mai mari creşteri de volume, urmate de Marea Britanie (48,2%), Franţa (47,9%) şi Italia (33,3%), creşterile fiind înregistrate în special pe segmentul vehiculelor electrice şi hibride.

În primele nouă luni din 2017, în UE au fost înmatriculate 629.228 de vehicule cu propulsie alternativă (AFV), cu 42,1% mai multe faţă de perioada similară din 2016.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„Ați stat toți 3 la șpriț?” Poveste fabuloasă la Londra cu Adi Mutu, Daniel Pancu și legendarul Robbie Williams
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Ce simbolizează masa de Paște și fiecare preparat
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fotbalistul ajuns pe străzi după ce a pierdut milioane de euro, apariție neașteptată în București! A postat un mesaj de 8 cuvinte și o imagine
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj