Măsuri de siguranţă pentru începerea noului an şcolar

Zece mii de poliţişti asigură ordinea şi siguranţa rutieră în zona unităţilor de învăţământ, luni, la începerea noului an şcolar. Din cei peste 10.000 de poliţişti, 8.277 sunt de la ordine publică şi 1.743 de la rutieră.
Romania TV
14 sept. 2012, 15:05
Măsuri de siguranţă pentru începerea noului an şcolar

Poliţiştii vor fi prezenţi în zonele din apropierea şcolilor şi vor lua măsuri în cazul în care sunt persoane care, prin comportamentul sau activităţile pe care le desfăşoară, afectează siguranţa publică.

De asemenea, poliţiştii rutieri vor fluidiza traficul rutier şi vor preveni producerea accidentelor rutiere şi a ambuteiajelor.

Şeful Poliţiei Române a cerut inspectoratelor judeţene de poliţie şi Poliţiei Capitalei să ia măsuri pentru ca noul an şcolar să se desfăşoare în siguranţă şi să acorde atenţie sporită pentru protecţia elevilor din clasa pregătitoare.

În acest sens, a dispus ca patrulele de poliţie să fie prezente în zona şcolilor, atât în timpul orelor de curs, cât şi la finalul programului, întrucât multe şcoli au terenuri de sport frecventate de copii.

CITEŞTE ŞI: Începe şcoala! Vezi cum să-ţi pregăteşti copilul din punct de vedere medical

Poliţiştii vor face controale la unităţile economice din apropierea şcolilor, pentru a verifica produsele vândute de acestea copiilor.

Totodată, vor fi activate patrulele şcolare de circulaţie, a precizat Poliţia Română.

În cursul anului şcolar trecut a scăzut numărul infracţiunilor sesizate cu 1,56 la sută şi cel al elevilor autori de infracţiuni cu 16 la sută. De asemenea, a scăzut cu 26,8% numărul infracţiunilor sesizate în zona adiacentă unităţilor şcolare.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România