Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Qatarului, după o cursă tensionată plină de evenimente

Max Verstappen de la Red Bull a câștigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului, după o cursă tensionată, animată de două evenimente neplăcute.
Alina Costache
01 dec. 2024, 21:26
Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Qatarului, după o cursă tensionată plină de evenimente
Max Verstappen de la Red Bull a câștigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului, după o cursă tensionată.

Max Verstappen a câștigat duminică într-o manieră dramatică Marele Premiu al Qatarului. Olandezul a fost într-o luptă strânsă cu Lando Norris de la McLaren pe parcursul întregii curse, până când britanicul a primit o penalizare de 10 secunde pentru nerespectarea semnalizării cu steag gaben, după ce nu a redus viteza într-o zonă periculoasă a circuitului.

Citește și: Câţi bani încasat Ronald Gavril după ce a câştigat titlul mondial WBF. Ce buget a avut gala organizată de Anamaria Prodan

Verstappen a fost responsabil pentru obținerea penalizării de către Norris, atrăgând atenția echipei sale asupra incidentului.

În timpul cursei au existat întrebări legate de gestionarea competiției de cpte FIA, după ce Lewis Hamilton de la Mercedes și Carlos Sainz de la Ferrari au avut pene de cauciuc din cauza resturilor lăsate pe circuit.

Resturile proveneau de la o oglindă retrovizoare care a stat pe linia boxelor timp de mai multe tururi, înainte de a fi lovită de una dintre mașini. FIA nu a oferit un răsouns cu privire la motivul pentru care nu au fost curățate resturile mai devreme.

Penele de cauciuc au apărit după ce oglinda a fost lovită, iar mașina de siguranță a fost trimisă pe circuit pentru a permite ofițerilor de cursă să curețe cioburile de fibră de carbon și sticlă.

Citește și: Simona Halep, REVOLTATĂ după ce Iga Swiatek a fost suspendată doar o lună pentru DOPAJ. „Au făcut absolut totul să mă distrugă!”

Lando Norris a încercat să-l depășească pe Max Verstappen la reluarea cursei, însă olandezul și-a apărat poziția, dar duleul lor nu a avut nicio importanță din cauza penalizării care i-a adus victoria olandezului.

Lupta pentru titlu se va duce în cursa finală a sezonului de la Abu Dhabi, weekendul viitor, după ce Ferrari a redus avansul McLarren la 21 de puncte.

Charles Leclerc de la Ferrari a terminat al doilea, iar Oscar Piastri de la McLaren al treilea.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Mircea Lucescu a prevăzut încă din 1972 ce se va întâmpla în ultimii săi ani de viață: „Există la noi o prejudecată”
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Japonia a pornit centrala care face curent din apă dulce și apă sărată, iar energia curge non-stop
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj