McDonald’s anunţă reducerea administrării de antibiotice la puii serviţi în restaurantele sale din întreaga lume

Lanțul de restaurante fast-food McDonald's ia în calcul reducerea în următorii ani a utilizării antibioticelor în cazul puilor pe care îi servește în toată lumea, la scurt timp după ce a adoptat deja măsuri similare în Statele Unite ale Americii, informează joi AFP.
Filip Stan
24 aug. 2017, 15:45
McDonald's anunţă reducerea administrării de antibiotice la puii serviţi în restaurantele sale din întreaga lume

”Începând din 2018, vom începe să punem în aplicare o nouă politică privind utilizarea antibioticelor în cazul puilor de crescătorie de pe toate piețele din lume”, a anunțat compania într-un comunicat publicat marți.

Începând de anul trecut, McDonald’s nu mai servește pui de găină tratați cu antibiotice în restaurantele sale din Statele Unite. Planul anunțat de grupul american de restaurante la nivel mondial este însă mai puțin ambițios decât cel aplicat în SUA, deoarece se referă numai la antibioticele considerate critice de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) pentru sănătatea umană.

McDonald’s nu va mai servi pui de găină expuși la astfel de antibiotice începând din 2018 în Brazilia, Canada, Japonia și Coreea de Sud și de la sfârșitul anului 2019 în Europa, Rusia și Australia. De la începutul anului 2027 măsura se va aplica și în China.

Creșterea intensivă a păsărilor și înmulțirea bolilor i-a determinat pe fermieri să utilizeze din ce în ce mai intens antibiotice pentru a evita contaminarea cu microbi care pot provoca pagube însemnate în cadrul fermelor. Această utilizare intensivă a dus însă la dezvoltarea unei rezistențe a unor microbi la antibiotice.

Ca urmare, ONG-urile și organizațiile din domeniul sănătății au estimat că utilizarea antibioticelor — ce permit, de asemenea, puilor să crească mai rapid — reduce efectul medicamentelor administrate consumatorilor în caz de nevoie.

În Statele Unite, anunțul McDonald’s s-a bucurat de apreciere, în special din partea asociației consumatorilor Consumers Union care a declarat că decizia ar putea aduce ”schimbări radicale”.

Simbol al alimentației junk food, grupul a adoptat în ultimii ani mai multe inițiative în încercarea de a-și redresa imaginea, notează AFP. Spre exemplu, compania a diminuat cantitatea de grăsime din meniurile ”Happy Meal” destinate copiiilor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Vladislav Blănuță a plecat de urgență din Ucraina! Ce se întâmplă cu românul acuzat că este pro-rus
Capital.ro
Cine l-a distrus pe Călin Georgescu. Ion Cristoiu: Cea mai bună dovadă că justiția e capturată dar nu de cei despre care spun tefeliștii
Playtech.ro
Pe ce teren se poate construi: intravilan sau extravilan. Diferenţe şi condiţii de construire
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Andrei, un ucrainean de 55 de ani, a fost înjunghiat mortal de un moldovean, sub privirile fiicei sale. Totul s-a întâmplat chiar în fața barului unde lucra
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
În ce zone va ninge de Crăciun și Revelion. Cum va fi vremea de sărbătorile de iarnă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”