Incredibil! McDonald’s le recomandă angajaţilor să evite mâncarea de tip fast-food

McDonald's îşi sfătuieşte angajaţii, prin intermediul unui site dedicat acestora, să aibă o dietă care să conţină salate şi legume şi care să evite prăjelile, brânza şi maioneza.
Filip Stan
25 dec. 2013, 16:09
Incredibil! McDonald's le recomandă angajaţilor să evite mâncarea de tip fast-food

McDonald’s consideră că angajaţii lor ar trebui să evite cele mai populare produse pe care le comercializează, anunţă dailmail.co.uk. Lanţul de restaurante fast-food recomandă evitarea burgerilor şi a cartofilor prăjiţi şi propune în schimb o dietă bazată pe salate şi legume. Sfaturile au fost publicate pe McResource Line, un site destinat exclusiv angajaţilor, care le recomanda acestora să-şi vândă lucrurile şi să îşi caute o a doua slujbă pentru a se descurca.

Sfaturile sunt însoţite de imagini care ilustrează variantele nesănătoase şi ce opţiuni ar putea să aleagă. Deşi comercializează o gamă vastă de delicatese prăjite, McDonald’s le aminteşte angajaţilor că evitarea acestui gen de produse este cea mai bună alegere. Printre sfaturi se numără şi limitarea cantităţilor de brânză, bacon sau maioneză, care se regăsesc ca opţiuni suplimentare în multe dintre meniurile lanţului de restaurante. Hamburgerii, cartofii prăjiţi şi sucurile acidulate ar trebui evitate pentru că „o dietă bogată în grăsimi creşte riscul de obezitate”.

Multe dintre restaurantele McDonald’s oferă angajaţilor reduceri importante la produsele pe care le comercializează şi pauze de masă foarte scurte, forţându-i practic să nu ţină cont de sfaturile pe care le primesc. Site-ul precizează şi că „e dificil să alegi o dietă sănătoasă atunci când mănânci des la restaurante de tip fast-food” care, de multe ori „oferă produse gătite cu multe grăsimi şi care nu oferă alternative”. Cel mai mare lanţ de fast-food din lume îşi sfătuieşte angajaţii să mănânce în locuri care servesc „o varietate de salate, supe şi legume”. Un purtător de cuvânt a declarat pentru CNBC că informaţiile au fost scoase din context.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi