Meci cu patru penalty-uri la Braşov. Steaua a pierdut cu 1-3

În ultimul meci al turului, FC Braşov a învins pe Steaua cu scorul de 3-1. Arbitrul Marius Avram a acordat patru lovituri de la 11 metri, două dintre ele fiind ratate. Roş-albaştrii conduc însă în clasamentul Ligii I, după 17 etape, cu 7 puncte avans faţă de a doua clasată, Astra Giurgiu.

26 nov. 2012, 20:50

Prima jumătate a ediţiei de campionat 2012/2013 s-a încheiat sub Tâmpa, cu meciul FC Braşov – Steaua. Dacă sezonul fotbalistic s-ar opri aici, ar fi ca o izbăvire pentru roş-albaştrii, fiindcă după umilinţa suferită cu Stuttgart (scor 1-5), în Liga Europa, a venit o nouă înfrângere.

La trei luni după ce au pierdut la Vaslui, roş-albaştrii au părăsit pentru a doua oară terenul de joc înfrânţi, în această ediţie de campionat, 1-3 la FC Braşov. Echipa se află într-un declin evident de la meciul cu „lanterna” CS Turnu Severin (18 noiembrie), câştigat chinuit, cu 2-1, şi mai are de jucat în 2012 cu Concordia Chiajna (30 noiembrie), Astra Giurgiu (8 decembrie), Universitatea Cluj (15 decembrie), plus meciul decisiv din Liga Europa, cu FC Copenhaga (6 decembrie).

La Braşov, Steaua a pierdut pe drept un meci în care a persistat în greşeli şi nu a avut idei. În minutul 15, braşoveanul Buga a speculat starea de visare din defensiva bucureştenilor, a scăpat singur spre poarta lui Tătăruşanu, dar a fost ţinut uşor de Chiricheş, suficient însă ca arbitrul Marius Avram să acorde penalty. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Batin, iar gazdele conduceau cu 1-0.

N-au trecut nici 10 minute şi s-a acordat penalty la poarta Braşovului, după un atac imprudent al lui Bruno Madeira, asupra lui Rusescu. Tot Rusescu a fost cel care a marcat de la punctul cu var, iar în minutul 24 era deja 1-1.

Braşovenii au revenit în avantaj în minutul 61. Tătăruşanu a respins un balon şutat de Batin, iar Georgian Păun a ajuns primul la minge şi a marcat. În ultima jumătate de oră a fost rândul arbitrului Avram să iasă la rampă. Mai întâi a inventat un penalty pentru Steaua, în minutul 78, la o banală cădere în careu a lui Adi Popa. A executat Rusescu, însă de data aceasta peste poartă. Apoi, în minutul 84, a dat un penalty în compensaţie pentru braşoveni, la o cădere în careu a lui Batin. Buga a transformat şi a stabilit scorul final, 3-1.

Tot luni s-au mai disputat partidele FC Vaslui – CSMS Iaşi 3-0 şi CS Turnu Severin – Viitorul Constanţa 2-2.

Clasament: 1. Steaua – 41p; 2. Astra Giurgiu – 34p; 3. Pandurii – 33p; 4. Vaslui – 31p; 5. CFR Cluj – 28p; 6. Petrolul – 27p; 7. Dinamo – 26p; 8. Rapid – 26p; 9. Concordia – 23p; 10. Viitorul – 20p; 11. Braşov – 20p; 12. Gaz Metan Mediaş – 19p; 13. Ceahlăul Piatra Neamţ – 19p; 14. Oţelul – 17p; 15. Universitatea Cluj – 15p; 16. CSMS Iaşi – 14p. 17. Gloria Bistriţa – 11p; 18. Turnu Severin – 9p.