Mutu, uluitor. A reuşit dubla cu Genoa

Atacantul Adrian Mutu a marcat ambele goluri ale Cesenei în victoria cu 2-0 obţinută în faţa formaţiei Genoa.

27 nov. 2011, 15:55

Adrian Mutu este omul care o poate salva pe Cesena de la retrogradare. Deocamdată, el şi-a scăpat echipa de ultimul loc, după ce a învins-o de unul singur pe Genoa. Briliantul a deschis scorul printr-o „scăriţă”, din penalty, şi l-a majorat cu un şut fenomenal, din afara careului.

Pentru prima oară în acest sezon, Adrian Mutu a fost decisiv pentru Cesena. Echipa sa o întâlnea pe a 9-a clasată, Genoa, dar internaţionalul român a luat lupta pe cont propriu, iar asta i-a entuziasmat pe italieni. În minutul 70 el a executat penalty-ul obţinut de albanezul Bogdani şi a înscris printr-o „scăriţă” în poarta prietenului său Sebastian Frey, cu care a fost coleg la Fiorentina.

După doar zece minute a reuşit golul etapei, printr-o execuţie ce a uimit întreaga asistenţă. Cesena părăseşte astfel ultimul loc din Serie A, iar Mutu este gogheterul echipei, cu trei reuşite.