Medicul Vlad Ciurea dezvăluie care este cel mai bun pește pentru sănătate. Care este motivul pentru care mulți români îl evită

Medicul neurochirurg Vlad Ciurea atrage din nou atenția asupra importanței alimentației pentru sănătatea creierului și face o recomandare fermă în ceea ce privește cel mai benefic aliment pentru funcționarea optimă a sistemului nervos: peștele marin, în special cel sălbatic, cum ar fi somonul.
Filip Stan
12 apr. 2025, 10:01
Medicul Vlad Ciurea dezvăluie care este cel mai bun pește pentru sănătate. Care este motivul pentru care mulți români îl evită

Cu toate că mulți români evită acest tip de pește din cauza prețului sau a texturii mai puțin fragede, Vlad Ciurea subliniază că acesta este ideal pentru sănătatea creierului și nu ar trebui ignorat.

„În creier, forma de carne de la care îi vine proteina, îi vine de la pește. Cei mai buni pești pentru creier sunt peștii marini care se duc exact ca o proteină care convine creierului, și acel Omega care are două forme de colesterol, forma de colesterol benefică și forma mai puțin benefică. Dar acestea se potrivesc exact cu structura cerebrală și cu activitatea sinaptică de la nivelul creierului”, a explicat medicul Vlad Ciurea în cadrul emisiunii „iThink”.

Potrivit specialistului, peștele sălbatic este o alegere superioară celui de crescătorie, întrucât conține mai multe elemente benefice pentru funcționarea optimă a creierului. De asemenea, acesta are un conținut scăzut de calorii, ceea ce îl face potrivit și pentru dietele echilibrate.

„Recomand somonul, recomand peștele marin, recomand și peștele sălbatic. Iar din carne, și carnea este foarte bună pentru creier. Se consideră cea mai low calories, cea mai cu puține calorii, carnea de curcan. Și este foarte bună. Toate aceste elemente sunt majore pentru funcționarea creierului”, a adăugat medicul.

În plus, Ciurea face o distincție clară între tipurile de pește, subliniind că cei mai benefici sunt peștii activi, răpitori, nu cei statici.

Citește și: Mihaela Bilic, rețetă de pască cu brânză dulce. „Aș mânca în tot timpul anului”

„Se consideră că peștele marin este cel mai bun, sigur că somonul sălbatic, nu cel de crescătorie. La pești sunt cei statici, care nu sunt atât de benefici pentru creier și cei activi, răpitori. Cantitatea de proteine din acel pește merge foarte bine pentru celula nervoasă”, a punctat el.

Dar peștele nu este singurul aliment recomandat de Vlad Ciurea pentru sănătatea creierului. Acesta insistă și asupra importanței legumelor și fructelor în alimentația zilnică, menționând în mod special conopida și salatele, care oferă nutrienți esențiali.

„Sunt dovedite aceste lucruri. Și România, într-adevăr, a trecut treptat de la alimentația care a fost predominant cu carne, spre alimentația vegetală și alimentația cu pește. Poate salatele sunt foarte bune, nu trebuie să spunem ce fel de salate, dar sunt foarte bune. La fel și toate fructele. Conopida este foarte bună pentru creier, din toate acestea alimente, creierul își ia ce are nevoie, cât mai bun, pentru a funcționa în condiții cât mai bune”, a mai declarat reputatul neurochirurg.

Recomandările vin într-un context potrivit – perioada postului Paștelui, când în anumite zile este permis consumul de pește. Astfel, românii care doresc să adopte o dietă sănătoasă au ocazia să includă în meniul lor alimente care susțin direct sănătatea creierului și starea generală de bine.

Peștele marin sălbatic, carnea de curcan, salatele, fructele și legumele, precum conopida, sunt doar câteva dintre alimentele-cheie recomandate de medic pentru o minte clară și un organism sănătos.

Citește și: Secretul grădinarilor: Distanța corectă pentru plantarea castraveților de grădină care garantează o recoltă RECORD

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Marius Șumudică, trei transferuri la CFR Cluj după intrarea în insolvență. Nume grele vin în Gruia
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu 22 de victime la Mediaș! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Nicușor Dan are pe listă 3 nume pentru premier. Cine ar putea fi viitorul șef al Guvernului (Surse)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat