Medvedev, virulent: Rusia ar trebui să răspundă la atacul terorist de pe podul din Crimeea prin uciderea teroriştilor

Fostul preşedinte al Rusiei cere măsuri urgente din partea armatei după ce podul din Crimeea a fost distrus.
Filip Stan
10 oct. 2022, 08:33
Medvedev, virulent: Rusia ar trebui să răspundă la atacul terorist de pe podul din Crimeea prin uciderea teroriştilor

Rusia trebuie să răspundă la atacul terorist din Ucraina de pe podul din Crimeea prin uciderea directă a teroriştilor, a declarat Dmitri Medvedev reporterei Nadana Fridrikhson, conform agenţiei ruseşti de ştiri TASS.

Într-un interviu scris, publicat pe canalul Telegram al lui Fridrikhson, Medvedev a declarat: „Rusia nu poate răspunde la această crimă decât prin uciderea directă a teroriştilor, aşa cum se obişnuieşte în alte părţi ale lumii. La asta se aşteaptă cetăţenii ruşi”.

Războiul din Ucraina se intensifică. Serviciul secret rus anunţă că Kievul a crescut semnificativ bombardamentele asupra teritoriului rusesc

Mai mult, Medvedev atribuie atacul „statului eşuat al Ucrainei”. „Acesta a fost un act terorist şi de sabotaj comis de regimul criminal de la Kiev. Nu a existat niciodată nicio îndoială în legătură cu acest lucru. Toate rapoartele au fost prezentate şi s-au tras concluzii”, a subliniat el.

Un camion a explodat sâmbătă dimineaţă pe podul Crimeea, provocând incendierea mai multor rezervoare de combustibil ale unui tren. Trei persoane au fost ucise în explozie, iar două travee ale carosabilului podului spre peninsulă s-au prăbuşit. Traficul feroviar şi auto pe Podul Crimeii a fost restabilit.

Vladimir Putin, primele declarații după explozia de pe podul Kerci: „Act terorist. Autorii și beneficiarii: serviciile secrete ale Ucrainei”

În cadrul unei întâlniri cu preşedintele rus Vladimir Putin, duminică seara, şeful Comitetului de Investigaţii din Rusia, Alexander Bastrykin, a declarat că serviciile speciale ucrainene s-au aflat în spatele atacului terorist, iar cetăţenii ruşi şi străini au acţionat drept complici. Bastrykin a declarat că există o anchetă penală, iar suspecţii au fost deja identificaţi cu sprijinul operativ al ofiţerilor FSB.

Putin a declarat că atacul comis de regimul de la Kiev a avut ca scop, fără îndoială, distrugerea infrastructurii civile vitale a Rusiei.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Inteligența Artificială s-a pus de acord: Cine va câștiga finala Cupei Mondiale Spania – Argentina. O echipă e favorită uriașă
Capital.ro
Pensie 2026. Casa de Pensii poate cere înapoi banii în aceste cazuri. Ce trebuie să știe toți pensionarii
Playtech.ro
Cum poți vinde un apartament cu datorii la întreținere. Excepția din lege pe care puțini proprietari o cunosc
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Horoscop 17 iulie. O zodie dă lovitura în carieră, iar alta primește o veste care îi poate schimba complet planurile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România