Mersul pe jos timp de un sfert de oră în plus, în fiecare zi, stimulează economia mondială cu miliarde de dolari pe an

Economia mondială ar putea fi stimulată cu până la 100 de miliarde de dolari pe an în cazul în care angajatorii îşi încurajează cu succes angajaţii să urmeze recomandările Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) în ceea ce priveşte exerciţiile fizice, conform unei analize asupra impactului economic al activităţii sportive, relatează miercuri Reuters.
Filip Stan
23 nov. 2019, 08:50
Mersul pe jos timp de un sfert de oră în plus, în fiecare zi, stimulează economia mondială cu miliarde de dolari pe an

Cincisprezece minute în plus de mers pe jos în fiecare zi sau alergarea uşoară pe o distanţă de un kilometru ar îmbunătăţi productivitatea şi extinde speranţa de viaţă, contribuind la creşterea economică, potrivit unui studiu realizat de grupul de asigurări Vitality şi organizaţia RAND Europe.

Stimularea creşterii economice se datorează, potrivit studiului, ratelor mai scăzute de mortalitate – dacă oamenii sunt mai activi fizic, muncesc mai mult şi contribuie la economie – şi scăderii numărului de zile de concediu medical, potrivit Agerpres.

Hans Pung, preşedintele RAND Europe, a declarat că studiul a evidenţiat ”o relaţie semnificativă între lipsa de activitate fizică şi scăderea productivităţii” şi ar trebui să le ofere factorilor de decizie şi angajatorilor ”noi perspective asupra modului în care pot spori productivitatea”.

OMS recomandă tuturor persoanelor adulte cel puţin 150 de minute de efort fizic de intensitate moderată sau 75 de minute de activităţi fizice viguroase pe săptămână, potrivit Agerpres.

Un studiu publicat anul trecut a constatat că în jur de 40% dintre persoanele adulte din Statele Unite, 36% din Marea Britanie şi 14% din China fac prea puţină mişcare pentru a se menţine sănătoase.

Studiul RAND / Vitality s-a bazat parţial pe date prelevate de la aproximativ 120.000 de persoane din şapte state. Apoi a modelat şi proiectat beneficiile economice potenţiale ale creşterii nivelului de activitate fizică la nivel global pentru 23 de ţări, potrivit Agerpres .

S-a constatat că în cazul în care toate persoanele adulte cu vârste cuprinse între 18 şi 64 de ani ar merge pe jos 15 minute în plus pe zi, producţia economică la nivel global ar putea creşte cu circa 100 de miliarde de dolari an de la an, notează Reuters.

Totodată, s-a constatat că persoanele de 40 de ani sedentare şi-ar putea extinde speranţa de viaţă, în medie, cu 3,2 ani dacă ar face jogging 20 de minute pe zi.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Ce schimbare a produs Marius Baciu în vestiarul FCSB după doar o săptămână: „Pleacă favoriți cu Dinamo”
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
De ce nu pot fi interceptate toate dronele rusești care ajung aproape de granițele NATO. Ce se întâmplă când un astfel de aparat se apropie de România
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Ședința CSAT, după ce o dronă s-a prăbușit pe un bloc din Galați, s-a încheiat! Primele concluzii, anunțate de Nicușor Dan. Cele două victime sunt o mamă și copilul ei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie s-a stins din viață în Bacău, după ce a fost înjunghiată de mai multe ori de propriul partener! De la ce ar fi pornit totul
iamsport.ro
EUIPO, verdict final în dosarul ”FCSB Steaua”. Gigi Becali a primit vestea
MediaFlux
Mariana Bitang, de nerecunoscut! Doamna de Aur a gimnasticii românești, tunsă scurt, alături de Octavian Bellu prin Herăstrău FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți