Mesaje amuzante pe care să le trimiţi profesorilor în prima zi de şcoală

Anul acesta, anul şcolar se va desfăşura în mod atipic. Pentru mii de elevi, cei care încep şcoala în scenariul roşu, bucuria revederii cu colegii va fi aproape inexistentă. Şi asta deoarece interacţiunea dintre ei se va face prin intermediul unei camere ataşate la un laptop sau la o tabletă. 
Romania TV
12 sept. 2020, 20:42
Mesaje amuzante pe care să le trimiţi profesorilor în prima zi de şcoală

Nici măcar pentru cei care vor începe şcoala în scenariul verde bucuria revederii nu va fi deplină. Din nenumărate motive: pentru că nu toţi colegii lor vor fi prezenţi la şcoală, pentru că nu se vor putea apropia prea mult unii de alţii, pentru că, pur şi simplu, acest context epidemic este unul al îngrădirilor de tot felul.

Dar stă în puterea fiecăruia dintre noi să-şi facă viaţa mai frumoasă atât cât se poate, cu resursele pe care le are la îndemână.

Mesaje amuzante pe care să le trimiţi profesorilor în prima zi de şcoală

Dacă îţi cunoşti deja dirigintele şi restul profesorilor şi ştii că ţin la glume, poţi să destinzi atmosfera de început de an cu câteva mesaje amuzante. Ar trebui să fie bine primite de interlocutorii tăi virtuali.

1. Hai să dăm mâna cu mâna/ Cei cu 4 la română/ și cu 2 la geografie/Dă-o-ncolo de chimie/ Hai să copiem vecine/ Vino-ncoace lângă mine/ Dă fiţuica la un loc /Amândoi s-avem noroc/ Amândoi urâm franceza, amândoi urăm engleză/Mate chiar că ne frământă/Nici latina nu ne-ncântă/ Unde-i unul nu-i putere/ La suflat și copiere /Unde-s doi puterea crește/ S-apoi notă se mărește

2. Cine pune patru-n teză/ Să ajungă cu proteză. Cine pune absenţe și lasă corigenți în mare masă, Dumnezeu să-i dea pedeapsă. Nimic bine să nu-i meargă, Tot din cap să i se șteargă, Să aibă salariu mic Fericire nici un pic. Elevii să nu-l asculte, Să chiulească și să cânte, Să-l dea afară din liceu, Fără șomaj sau drept de leu. Înapoi să nu-l mai cheme Să vedem…mai face scheme?

3. Ştiţi care e culmea limbii franceze? Să-ţi otrăveşți profesoară de franceză cu verde de Paris.

4. Domnule profesor, ce-i atâta grabă: numai după ore aveţi voie să fiţi fericit!

Şi nu uita să atenuezi puţin aciditatea mesajelor de mai sus cu aceste cuvinte frumoase: 

5. Răsfoind în cartea vieţii / Anii cei de şcoală plini / Prea frumos au zis poeţii / Profesorii sunt divini.

Aţi reuşit să destindeţi puţin atmosfera? Perfect, acum e timpul să vă întoarceţi la lucruri serioase. Asta dacă nu cumva profesorii şi colegii au prins gustul glumelor şi se gândesc să le aducă la cunoştinţa tuturor celor participanţi la oră.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Se schimbă cardurile bancare. Toți clienții care țin banii pe card le vor înlocui. Nu e opțional
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
O zi cu probleme meteo. Vești de ultimă oră de la ANM
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele