Mesajul unei stewardese Ryanair pentru romanii intorsi din diaspora: Se jurau ca nu se mai intorc in tara asta

O stewardesă Ryanair critică public decizia rromilor de a reveni în România. Însoțitoarea de bord a povestit prin intermediul unei postări pe Facebook umilințele la care sunt supusi membrii echipajelor aviatice de către cei care se întorc în țară.
Romania TV
27 mart. 2020, 10:26
Mesajul unei stewardese Ryanair pentru romanii intorsi din diaspora: Se jurau ca nu se mai intorc in tara asta

„Acum fix 4 ani am plecat în viața asta de însoțitor de zbor. Departe de mama, de tata, de tot ce îmi era drag și iubeam. Am plecat cu niște oameni pe care îi știam de 6 săptămâni, care între timp mi-au devenit prieteni, colegi de muncă, colegi de casă și chiar și familie” , povestește Georgiana Apostu.

Georgiana a muncit opt luni pentru a reuși să obțină transferul în țară, deoarece își dorea să ajungă înapoi în România. Însă, ajunsă în țara natală s-a izbit de răutatea românilor.

Citește și: CORONAVIRUS. Ryanair reduce salariile angajatilor cu 50%

”Au fost 8 luni pline de muncă, de curse nebune, peripeții într-o lume și cultură complet nouă. Muncă. Bătături în palme de la cărucioare, zâmbete pe față după 4 zboruri și 14 ore de muncă, crampe la picioare de la stat. Muncă să pot obține transferul în țară. Îmi doream să ajung înapoi în tara mea, pe care o vedeam minunată atunci. Credeam că englezii sunt cea mai groaznică nație de pe acest pământ. Nu. Noi suntem”.

Însoțitoarea de zbor a povestit cum românii înjură și batjocoresc membrii echipajelor.

”După 2 ani de zbor în țară în care am cunoscut toate jignirile posibile de la românii mei, aruncat bagaje peste picioare să le pun eu bagajele sau pungile de rafie în compartimente, de la cerut senvișuri cu frutti di mare, apa frizante, sau maleta vă spun că noi suntem. Ne înjurau, batjocoreau, eram un fel de sclavii lor cumpărați cu 9.99 euro.

Georgiana îi critică pe acești români, susținând că acum nu mai ce fura și se întorc în România.

”Se jurau că nu se mai întorc în țara asta de căcat, că la banii lor își cumpără private jet-uri. Când le cereai bani pe apă se făceau că nu aud și te vedeau ca pe un cerșetor când le repetai. Multe zboruri, putini oameni. Acum când nu mai aveți ce fura, pe cine prosti, înșela vă întoarceți în țara asta. Țara asta în care am vrut atât de mult să mă întorc și sa fiu cu ai mei. Cu familia mea frumoasă”.

Mai mult decât atât, însoțitoarea de zbor a povestit cum se bucura de fiecare dată când ducea un român într-o țară străină.

”Mă bucuram așa mult când vă duceam în alte țări. Mă gândeam, „Doamne, unu mai puțin” iar acum vă întoarceți cu fustele pline de bani furați, cu aceleași plase de rafie, puțind a trufie și scârbă! Veniți să ne omorâți bătrânii, părinții, și cel mai rău e că tot noi vă aducem și vă primim ACASĂ!” a fost mesajul postat de stewardesă pe Facebook.

 

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atac armat lângă baza de antrenament și hotelul naționalei Angliei la Campionatul Mondial. Cel puțin nouă persoane au fost rănite
Capital.ro
Noua lege a pensiilor schimbă regulile. Cine beneficiază de reducerea vârstei de pensionare. Se scad până la 3 ani și 6 luni
Playtech.ro
Zgomot de frecare la viraj maxim: apărători, planetare sau anvelope prea late, cum faci diferența
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți