Mesajul unui român din Spania pentru compatrioţii de acasă: „Vrei o ţară ca afară, dar tu să fii scutit pe viaţă de la respectarea legilor. Nu se poate, neică”

Un român din Spania a transmis un mesaj pentru toţi compatrioţii săi care de Ziua Naţională se mândresc cu faptul că sunt români. Acesta a s-a viralizat rapid pe reţelele de socializare.
Filip Stan
02 dec. 2021, 21:29
Mesajul unui român din Spania pentru compatrioţii de acasă:

Mesajul unui român din Spania pentru compatrioţii de acasă a devenit viral. Adrian este din Cugir, însă s-a stabilit de câţiva ani în Spania. De Ziua Naţională a României, bărbatul le-a transmis un mesaj compatrioţilor săi.

Mesajul unui român din Spania pentru compatrioţii de acasă: „Îţi plângi de milă cât ai fost de oropsit de-a lungul istoriei. N-ai fost. Ai făcut ceea ce faci şi astăzi”

Citeşte şi Ziua Naţională, sărbătorită pe manele la Londra. Românii au ocupat o stradă întreagă şi au dansat pe maşini VIDEO

„Eşti mândru şi-ţi umflii chieptu că eşti Român. Patriot. Degrabă fluturător de drapel la orice cât de mică ocazie de a-ţi manifesta cu orgoliu aerele de superioritate şi de stăpân. Spui că ţi-e frate codrul şi-i înjuri pe austrieci că ţi-l fură. N-am prea văzut camioane cu numere de Austria. Şi drujba o mânuieşti tot tu, Iudă, pentru un pumn de arginţi. Aş fi vrut să fii mândru că eşti Om. Un om cumsecade. Eşti mândru că eşti Ortodox pentru că, nu-i aşa, e singura şi adevărată cale iar toţi ceilalţi sunt eretici, deci merită condamnarea şi dispreţul tău.

Aş fi vrut să fii bun, răbdător cu aproapele tău şi cu cel aflat în nevoie. Cu modestie şi discreţie. Eşti expert în orice domeniu, tu ştii, ai informaţii exacte, cel ce a făcut şcoli şi are experienţă nu-i decât un fraier pe care să-l iei tu la mişto, pentru că şi la treaba asta eşti expert. Aş fi vrut să-ţi faci munca pe care ai învăţat-o cu cinste şi onestitate pentru ca prin exemplul tău să-i determini şi pe alţii în a o face. Oricare ar fi munca aia e demnă de respect şi consideraţie. Nici în politică nu te întrece nimeni.

De aia Simion şi Şoşoaca îs puşi în portret pe părete ca iubitul tovarăş şi conducător de pe vremuri. Îs idolii tăi, nişte exemple demne de urmat. De aia PNL şi PSD se lăfăie împreună în aşternut că nişte curve ieftine sub privirea îngăduitoare a lui Papi Klaus. Mulţi ne-am înşelat amarnic în privinţa lui. Îmi vine să-mi dau palme. O să-mi cer iertare bieţilor pensionari pe care i-am hulit şi insultat. Îţi plângi de milă cât ai fost de oropsit de-a lungul istoriei. N-ai fost. Ai făcut ceea ce faci şi astăzi. Ai fost egoist, lacom şi perfid, de aia eşti ceea ce eşti.

Ai avut şansa de a demonstra că ştii să trăieşti liber şi demn în democraţie. Tu crezi că libertatea înseamnă să faci ce te taie capul fără a ţine cont de ceilalţi şi de mediul în care trăieşti. După tine, potopul. Nechibzuitule, copiii tăi vor fi nevoiţi să trăiască în dezastrul pe care-l laşi în urmă. Ai ales să fii superficial, condamnând şi generaţiile următoare la superficialitate, ai ales calea cea bătută, nu care cumva să dai peste vreun obstacol pe care să fii nevoit să-l dobori. L-ai fi doborât pentru urmaşii tăi. Te plângi de politicieni, de medici, de poliţie, de funcţionari.

Tu i-ai învăţat aşa. Ai ales ciubucul şi peşcheşul, e comod, e bine. Ai preferat Fanarul şi delăsarea sovietică, atunci când nimeni şi nimic nu te mai obliga s-o alegi, în locul rânduielii şi culturii făcute ţie cadou la 1918. Preferi mult şi ieftin. Nu contează că-i aliment, spectacol, sport sau băutură. Mai ales băutură. Multă să fie. Îţi place bălăcăreală, bârfa, maneaua, cuţitul în spate. Te duci cu o falcă în cer şi alta-n pământ să-l zdrobeşti pe profesorul care a îndrăznit să-i ceară odraslei tale ambalate în veşminte de bâlci, c-aşai la modă, să lase dracului telefonul.

I-a dat şi un doi că nu ştia ce-i un subiect şi un predicat. Suntem campioni la analfabetism funcţional. Profesorul ăla va sfârşi prin a-l lăsa pe fi-tu în plată Domnului, tu eşti cel care i-a interzis accesul la educaţie, nu sistemul cu toate hibele lui. Vrei o ţară că afară dar tu să fii scutit pe viaţă de la respectarea legilor şi normelor de convieţuire. Nu se poate, neică, nu se poate. Pentru că libertatea nu este dreptul de a face ce vrem, ci ce se cuvine (Abraham Lincoln).

Doar cei educaţi pot fi liberi. Restul sunt sclavii propriilor limite şi prejudecăţi. Nu-i nevoie să-ţi vâre nimeni microchip-uri în vene, ai ce-ţi trebuie: pâine şi circ. De aia io nu-mi iubesc oamenii pentru că-s Români cu pedigree, ortodocşi, albi, heterosexuali, naţionalişti, pe veci stăpâni. Îmi iubesc oamenii pentru că-s Oameni. I-am ales io.

Şi mi-e indiferent ce culoare au, cu cine dorm în pat, ce limbă vorbesc sau la ce biserică merg. Şi-mi pare rău pentru cei ce-s nevoiţi să trăiască între cei pomeniţi mai sus. Mă ierte Dumnezeu dar trebuia s-o spun. Explodam”, este mesajul devenit viral, postat pe pagina de Faceboook a lui Adrian Joldu.

Postarea a adunat aproape 5.000 de aprecieri şi peste 3.000 de distribuiri pe reţeaua de socializare Facebook.

Citeşte şi Gafă de proporții la Târgu Ocna, de Ziua Națională a României. Imnul Republicii Socialiste România, intonat din greșeală! Videoclipul a devenit viral

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Simona Halep, din nou îndrăgostită! Fotografia misterioasă postată de fostul număr 1 WTA. Galerie Foto
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Interdicţia primită de Mirabela Grădinaru la Palatul Cotroceni! A rămas fără cuvinte, nu se aştepta să nu aibă voie să facă un lucru banal
Adevarul
Singurii lideri europeni felicitați de Putin de Crăciun și Anul Nou. Lista este completată de șefi de stat din întreaga lume și aliați ai Rusiei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Irina Deleanu șochează. De ce arată atât de bine la 50 de ani: 'Ai să râzi''. GALERIE FOTO
MediaFlux
Lovitură pe ultima sută de metri pentru Guvernul Bolojan. Reforma, blocată în instanță
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend