Meteorologii avertizează: vânturi arctice şi temperaturi negative. Va fi cea mai grea iarnă din ultimii 30 de ani

Marea Britanie se pregăteşte pentru cea mai friguroasă iarnă din ultimii peste 30 de ani, potrivit uneia dintre cele mai avansate prognoze din istoria Regatului Unit. Prognoza indică întoarcerea unui front de aer rece arctic, care va aduce una dintre cele mai dure ierni de până acum în Marea Britanie.
Iulian Tudor
27 sept. 2019, 15:17
Meteorologii avertizează: vânturi arctice şi temperaturi negative. Va fi cea mai grea iarnă din ultimii 30 de ani

Meteorologii avertizează că temperaturile vor scădea cu mult sub temperatura de îngheț. Potrivit prognozei avansate, iarna în perioada ianuarie-februarie 2020 ar putea fi cea de-a șaptea cea mai rece iarnă din ultimii 30 de ani. Specialiştii prezic că iarna care urnează va fi mai grea decât cea din 2018.

„Bestia din Est”, care a lovit ţara în februarie 2018, a declanşat rafale de vânt puternice de până la 70 km/h și a adus temperaturi de -14 grade C înregistrate în zone din Scoția.

PROGNOZA METEO pentru perioada 23 SEPTEMBRIE – 6 OCTOMBRIE. Temperaturi sub cele normale în această perioadă şi ploi

Prognoza arată că aerul arctic va intra în Marea Britanie în primele luni ale anului viitor. Acest lucru va coincide cu un alt fenomen: curenţii din Golf vor „părăsi” Marea Britanie, lăsând țara fără acea creştere a temperaturii pe care o aduce în mod normal din Marea Caraibelor.

Prognoza a fost întocmită de o echipă de cercetători de la UCL (London’s Global University), condusă de profesorul Mark Saunders, potrivit Express.

Iarna grea va urma unei veri în care s-a înregistrat cea mai ridicată temperatură în Marea Britanie de până acum: 38,7 grade C în iulie, la Grădina Botanică a Universității Cambridge.

Meteorologul de la Met Office Aidan McGivern a avertizat că uraganul Dorian și alte sisteme meteo tropicale pot aduce temperaturi mai reci în toată țara. În urma uraganului Dorian, în Marea Britanie încă vor sufla vânturi și vor cădea ploi abundente.

Pe de altă parte, o altă furtună tropicală, denumită Gabrielle, va aduce vreme instabilă în Marea Britanie săptămâna viitoare.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Orașul din România unde se află cea mai spectaculoasă atracție turistică dedicată lui Andrei Rațiu și Radu Drăgușin. ”O operă de artă”
Capital.ro
Gheorghe Dincă n-a avut nicio șansă în închisoare. Ce a vrut să schimbe „criminalul din Caracal” după gratii
Playtech.ro
Cum strici centrala termică de apartament fără să vrei: 3 greșeli majore explicate de specialiști
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa lui Mircea Lucescu: ”Apostolul dezastrului, încrezut plin de impresii de tip mesianic! Pleacă singur, du-te după Rădoi”
MediaFlux
România ajunge pe podium! Simona Radiș este cea mai bună canotoare din lume
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume