Mexicul va pierde 650 milioane dolari în cazul ratării calificării la CM 2014

Mexicul ar putea înregistra pierderi de până la 650 milioane dolari în cazul în care echipa sa naţională de fotbal ar rata calificarea la Cupa Mondială 2014, conform estimărilor unui specialist în marketing sportiv, precizează Reuters.
Iulian Tudor
01 nov. 2013, 10:28
Mexicul va pierde 650 milioane dolari în cazul ratării calificării la CM 2014

Selecţionata mexicană va întâlni echipa Noii Zeelande, în data de 13 noiembrie, pe stadionul Azteca din Ciudad de Mexico, în prima manşă a barajului intercontinental de calificare la turneul final de anul viitor, returul fiind programat o săptămână mai târziu, la Wellington, potrivit Agerpres.

Rogelio Roa, directorul general al DreaMatch Solutions, specializată în marketing sportiv, susţine că eventuala absenţă a Mexicului de la CM 2014 ar avea un impact financiar asupra întregii industrii fotbalistice naţionale.

„Pe plan sportiv şi comercial, ratarea calificării implică, şi voi fi probabil puţin drastic, o catastrofă financiară în termeni de economie a fotbalului, deoarece va avea un efect de domino care se va răsfrânge asupra campionatului mexican, sponsorizărilor şi prestigiului de marcă”, a declarat Roa.

Acesta a estimat impactul total la 650 milioane dolari, din cauza faptului că afacerile legate de Cupa Mondială au crescut exponenţial pe parcursul anilor, mai ales după ce Mexicul a participat la toate turneele finale începând din 1986, cu excepţia celui din 1990, de la care a fost exclus ca urmare a scandalului legat de utilizarea unor jucători peste limita de vârstă la Mondialul de tineret.

Ambasadorul Braziliei la Ciudad de Mexico, Marcos Leal Raposo, şi-a exprimat speranţa că mexicanii se vor califica la CM 2014, recunoscând că organizatorii sunt interesaţi ca Mexicul să fie prezent la turneul final, datorită numărului mare de suporteri care vor însoţi echipa naţională. „Aşteptăm 600.000 de turişti străini, dintre care 50.000 ar putea fi mexicani”, a declarat Raposo.

Unele companii mexicane mizează în continuare pe calificarea echipei naţionale şi nu şi-au schimbat politica de marketing sau strategia de vânzări, în timp ce sponsorul tehnic al naţionalei ‘aztece’ a lansat deja tricourile cu care Mexicul ar urma să joace la Cupa Mondială 2014.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Povestea transferului lui Ofri Arad la FCSB: “Atunci mi-a spus Gigi Becali că e fotbalist!”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Plata este obligatorie. Proprietarii de locuințe achită banii chiar dacă nu au consum
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți