Microbuz condus de o româncă, implicat într-un accident în Italia. Trei morţi şi cinci răniţi

Un microbuz condus de o româncă a fost implicat într-un accident cumplit în Italia. Trei pasageri au murit, iar alţi cinci au fost transportaţi de urgenţă la spital. 
Filip Stan
03 mart. 2020, 09:03
Microbuz condus de o româncă, implicat într-un accident în Italia. Trei morţi şi cinci răniţi

Accidentul s-a petrecut în dreptul localității Fratta Santa Caterina, un sat care aparține de Cortona, în provincia Arezzo (Toscana). Şoferiţa româncă în vârstă de 40 de ani a pierdut controlul volanului şi s-a izbit de un copac aflat pe marginea drumului.  

În urma impactului, doi bărbați și o femeie au murit, un pasager grav rănit a fost transportat de urgență cu elicopterul la Spitalul Scotte din Siena, trei persoane au suferit răni mai puțin grave și au fost transportați la San Donato din Arezzo, iar o altă persoană a fost rănită ușor. Victimele, toate persoane cu dizabilități, aveau vârste cuprinse între 30 și 45 de ani și călătoreau la bordul unei autoutilitare, potrivit La Nazione.

Potrivit autorităţilor italiene, accidentul s-ar fi produs din cauza vremii nefavorabile. Rafalele de vânt putenice și ploaia au făcut ca asfaltul să devină alunecos și au contribuit la unul dintre cele mai grave accidente petrecute în zonă în ultimii ani.

Persoanele cu dizabilități prezente la bordul microbuzului erau oaspeții azilului Villa Mimosa din Feretto din Cortona, unde se întorceau după ce au participat la o petrecere în Sinalunga. Șoferul român s-a oprit mai întâi la Castroncello unde a lăsat câțiva pasageri în timp ce ceilalți își continuau călătoria spre Ferretto.

Femeia româncă de la volan a scăpat cu răni ușoare și este cercetată cu acuzația de omucidere stradală multiplă.

Citeşte şi Ambulanţă cu pacienţi, implicată într-un accident grav. O persoană a murit FOTO şi VIDEO

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?