Mihaela Buzărnescu, 2019 de coşmar. A suferit a şasea înfrângere în tot atâtea meciuri

Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, de letona Jelena Ostapenko, locul 22 WTA, în turul I al turneului de categorie Premier 5 de la Doha.

12 feb. 2019, 15:56

Mihaela Buzărnescu nu îşi găseşte ritmul în acest sezon şi înregistrează a şasea înfrângere în 2019, din tot atâtea întâlniri (patru în circuitul WTA şi două în FedCup). Meciul de marţi a fost un concurs de erori, de duble greşeli, comise de ambele jucătoare. Românca s-a „impus” în acest concurs, cu 13 duble greşeli şi cu pierderea concentrării după ce a condus de multe ori în ghem.

În primul set, Mihaela Buzărnescu a condus cu 40-0 şi a ratat uşor o minge de 1-0. De acolo, ea s-a prăbuşit psihic şi nu a luat decât un ghem, la 0-2, pierzând setul, cu 1-6, după doar 23 de minute.

În setul secund, Ostapenko, cu un joc destul de bun până atunci, a început să risipească şi ea numeroase mingi. De la 2-2 până la 5-4, nicio jucătoare nu şi-a fructificat serviciul. Cu trei break-uri, Buzărnescu a reuşit în final să-şi facă serviciul şi să egaleze la seturi, după 6-4 şi după 77 de minute de joc.

În decisiv, românca a greşit iar mult, şi-a pierdut serviciul la 1-2 şi 2-5 şi a cedat cu 2-6, după o oră şi 45 de minute.

Ostapenko va da piept în optimi cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4.

Pentru prezenţa pe tabloul principal de simplu, Buzărnescu va primi 8.290 de doalri şi un punct WTA.