Mihaela Buzărnescu, eliminată de Caroline Wozniacki după un meci maraton. Partida a durat aproape trei ore

Jucătoarea Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA şi cap de serie 12, a fost eliminată, joi, de daneza Caroline Wozniacki, numărul 13 mondial şi favorită 5, în optimile de finală ale turneului de la Charleston, cu premii de 823.000 de dolari.

05 apr. 2019, 05:15

Caroline Wozniacki s-a impus cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, în mai mult de două ore şi jumătate. În primul set, Wozniacki a avut 4-1 şi 5-2, iar Mihaela Buzărnescu a revenit în joc, însă nu s-a putut impune, setul fiind câştigat de daneză în 53 de minute, cu 6-4.

Al doilea set a fost adjudecat de Mihaela Buzărnescu în 49 de minute, cu 6-3, după ce românca a reuşit trei break-uri.

Setul decisiv a fost unul cu ghemuri în general lungi şi a părut echilibrat, deşi Wozniacki a avut 3-0 şi s-a impus rapid în ultimele două ghemuri. Setul s-a încheiat 6-3 pentru daneză, în 54 de minute.

În faza următoare, Wozniacki o va întâlni pe sportiva din Grecia Maria Sakkari, numărul 50 mondial, care a învins-o în optimi pe olanceza Kiki Bertens, locul 6 WTA, 7-6 (8), 6-3. Bertens a câştigat turneul anul trecut.

Premiul pentru sportivele eliminate în optimi este de 9.860 de dolari şi 55 de puncte.