Mihai Bendeac a pierdut procesul. Suma imensă pe care o are de plătit, ce a decis instanţa

Mihai Bendeac a pierdut procesul pe care îl avea cu două organisme care luptă pentru combaterea discriminării. Actorul a reclamat Centrul FILIA și Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) în instanță, după ce a fost acuzat de misoginism, într-o reclamă pe care o făcuse la propria marcă de vin.
Filip Stan
08 ian. 2024, 15:19
Mihai Bendeac a pierdut procesul. Suma imensă pe care o are de plătit, ce a decis instanţa
Mihai Bendeac a pierdut procesul. Suma imensă pe care o are de plătit, ce a decis instanţa

Mihai Bendeac a pierdut procesul. Fostul jurat de la iUmor a contestat în instanță contravenția primită pentru gestul său, însă Curtea de Apel București a considerat drept nefundamentată cererea de revizuire a soluției celor două organizații. La finalul anului trecut, Curtea de Apel a respins, practic, solicitarea actorului prin care acesta dorea anularea hotărârii nr. 701 din 16 noiembrie 2022 a CNCD, scrie Fanatik.

Mihai Bendeac a deranjat organizația feministă FILIA, iar speța a ajuns subiect pe masa CNCD. Organizația nonguvernamentală s-a arătat nemulțumită de clipul de promovare a mărcii de vin „Jurnalul unui burlac”, în femeile ar fi fost umilite. Clipul prezintă „un act intim cu conotații sexuale, între un bărbat și o femeie: începând cu secunda 10, Mihai Bendeac începe să îi spună partenerei „Vin, vin!”, pentru ca, 10 secunde mai târziu, acesta să îi aplice o lovitură peste frunte spunându-i: „Dă-mi un pic de vin că ai mâna lângă sticlă!”; persoana de sex feminin privește contrariată spre sticla de vin, o ridică și o oferă lui Bendeac”, potrivit observațiilor făcute de Centrul FILIA.

Citeşte şi: „Mihai Bendeac a suferit un tragic accident”. Ce spune mama actorului despre mesajul apărut pe contul lui de Instagram

Mihai Bendeac a fost găsit culpabil pentru fapte de discriminare, în conformitate cu prevederile articolelor 2 și 15 din O.G. nr. 137/2000, din Legea nr 202/2002 cu referire la egalitatea de șanse și tratament între femei și bărbați. În urma deliberării de la CNCD, s-a hotărât că actorul trebuie să plătească o amendă de 10.000 de lei. Mihai Bendeac a replicat că nu a dorit să aducă atingere la imaginea femeilor și că scopul reclamei nu a fost nici pe departe cel arătat de cele două organizații şi că întreaga scenetă a fost, de fapt, un act artistic.

Mihai Bendeac mai e implicat într-un proces, intentat de Antena 1, fiind dat în judecată după ce ar fi negociat în secret cu Pro TV în timp ce făcea parte din producția iUmor.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România