Mihai Fifor, ministrul Apărării: Eu nu cred în chestiunea aceasta cu miniştrii cu probleme penale

Ministrul Apărării, Mihai Fifor, afirmă că nu crede în "chestiunea" cu miniștrii care au probleme penale atât timp cât există prezumția de nevinovăție.
Romania TV
12 oct. 2017, 14:42
Mihai Fifor, ministrul Apărării: Eu nu cred în chestiunea aceasta cu miniştrii cu probleme penale

„Mă bucur că acest Comitet Executiv are loc astăzi, era nevoie de lucru acesta. Întotdeauna când sunt probleme este bine să le discutăm în partid, în forurile statutare. Or, tocmai asta vom face astăzi. Eu zic că de aici vom ieși cu o concluzie cât se poate de clară. (…) Eu nu cred în chestiunea aceasta cu miniștrii cu probleme penale, eu discut despre colegii mei care, atât timp cât în România există prezumție de nevinovăție, aceasta trebuie aplicată. Or, eu așa știu că spune Constituția, că un om până când nu are o sentință judecătorească definitivă și irevocabilă este un om nevinovat, așa că dați-mi voie să nu comentez despre astfel de… Sunt om de partid și niciodată eu nu am ieșit din linia partidului iar astăzi în CEx voi urma exact ce decide CEx-ul”, a spus Fifor înaintea ședinței conducerii PSD, citat de Agerpres.

Întrebat despre posibilitatea demisiei premierului Mihai Tudose, Fifor a răspuns: „Haideți să nu anticipăm, să vedem ce se discută în interiorul Comitetului Executiv, eu sunt foarte optimist și mă gândesc că întotdeauna am găsit soluții pentru a așeza lucrurile și cred asta se va întâmpla și de data asta”.

El a precizat că în această situație este vorba despre un guvern politic, despre nominalizări politice în cadrul unui guvern.

„Vă spun ca om de partid dacă vreți, nu ca ministru în Cabinetul Tudose, ca președinte al Consiliului Național, că nu pot fi niciodată de acord decât cu decizii ale Comitetului Executiv Național. Discutăm despre un guvern politic, discutăm despre nominalizări politice în cadrul unui guvern, nominalizări care au fost făcute în CEx care s-au făcut prin votul colegilor din CEx. Așa că în CEx discutăm orice soluție”, a arătat demnitarul.

Fifor a susținut, în acest context, că nu poate fi vorba de repetarea „scenariului Grindeanu”.

„Nu cred că este vorba de a discuta de așa ceva. Nu își dorește nimeni o criză politică. Românii ne-au votat în număr atât de mare pentru că am venit în fața lor cu un program de guvernare pe care îl aplicăm la literă. Nu am văzut nici semnalele de la Bruxelles, eu știu că suntem în București, discutăm despre ce avem de făcut pentru români, pe programul de guvernare votat de români. Eu nu vorbesc despre persoane, eu vorbesc despre partidul nostru în care suntem cu toții membri, vorbesc despre Comitetul Executiv Național, care este forul de decizie. Ne adunăm astăzi să vedem care sunt probleme pe care le avem de soluționat”, a mai afirmat social-democratul.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african