Mihai Fifor: Mulţumesc tuturor cetăţenilor care au participat la proteste într-un mod atât de civilizat şi de paşnic

Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Mihai Fifor, le mulţumeşte, în numele ministerului, tuturor cetăţenilor care au participat la proteste într-un mod atât de civilizat şi de paşnic. „Am asistat la un act democratic sănătos şi fără incidente”, spune Fifor, susţinând că s-a văzut şi faptul că în minister sunt mulţi oameni care îşi iubesc şi respectă meseria.
Romania TV
11 aug. 2019, 05:52
Mihai Fifor: Mulţumesc tuturor cetăţenilor care au participat la proteste într-un mod atât de civilizat şi de paşnic

„Mulţumesc, în numele Ministerului Afacerilor Interne, tuturor cetăţenilor care astăzi (sâmbătă – n.r.) au participat la proteste într-un mod atât de civilizat şi de paşnic. Aţi sancţionat atât tentativele de instigare la violenţă, cât şi pe cele de politizare a evenimentului, aşa încât am asistat, cu toţii, la un act democratic sănătos şi fără incidente”, a scris Fifor pe pagina sa de Facebook.

El le mulţumeşte totodată tuturor autorităţilor implicate „pentru mobilizare, pentru atitudinea responsabilă şi profesionalismul de care au dat dovadă”.

„Spuneam zilele trecute că sunt mulţi oameni în MAI care îşi iubesc şi respectă meseria, iar astăzi acest lucru s-a văzut”, susţine Mihai Fifor.

Peste 20 de mii de persoane au protestat fără incidente, sâmbătă, în Piaţa Victoriei.

Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, Georgian Enache, a declarat, sâmbătă, la punctul de comunicare din Piaţa Victoriei, că misiunea instituţiei pe care o reprezintă la protestul din 10 august va fi centrată în primul rând pe dialog, menţionând că vor fi dispozitive care vor asigura o comunicare atât cu organizatorii, cât şi cu participanţii la manifestaţii.

Manifestaţii de protest au fost organizate sâmbătă, în Piaţa Victoriei şi în Piaţa Revoluţiei din Bucureşti, dar şi în marile oraşe din ţară. Brigada Rutieră a instituit mai multe restricţii de circulaţie în Bucureşti.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Motivul din spatele deciziei radicale pe care Mihai Rotaru a luat-o la Universitatea Craiova: „Asta arată că e un conducător extrem de ascultat”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
La ce se uită însoţitorii de zbor când te urci în avion. Detaliile pe care le urmăresc mereu: „Vă scanăm în câteva secunde”
Adevarul
Reacțiile ironice ale românilor la criza politică și moțiunea PSD-AUR: „Acest băiat cu 11 clase urmează să decidă soarta țării”
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR