Mihai Fifor: O parte din cei 2% din PIB pentru Apărare să se îndrepte spre industria românească

Ministrul Economiei, Mihai Fifor, a declarat, duminică, la Abrud, în judeţul Alba, că România şi-a asumat să aloce 2% din PIB pentru Apărare, iar o bună parte din aceşti bani ar trebui să se îndrepte spre industria românească, care are nevoie de comenzi şi dezvoltare.
Romania TV
30 iul. 2017, 16:02
Mihai Fifor:  O parte din cei 2% din PIB pentru Apărare să se îndrepte spre industria românească

Mihai Fifor a afirmat că a avut în ultimele două săptămâni întâlniri la două zile cu ministrul Apărării, Adrian Ţuţuianu, pentru că Ministerul Economiei este la faza în care analizează fiecare solicitare pe care o are Ministerul Apărării.

„În ultimele două săptămâni, am avut, cred că la două zile, întâlniri cu colegul Adrian Ţuţuianu, pentru că suntem în faza în care analizăm fiecare solicitare pe care Ministerul Apărării o poate avea către Ministerul Economiei şi către companiile din portofoliul nostru, către ROMARM de pildă. De asemenea, marţi va fi o şedinţă a CSAT-ului şi am înţeles de la colegii de la Apărare că vor prezenta şi în CSAT o astfel de analiză. Cugirul are un loc important în dotarea Armatei Române cu tehnică militară şi pe noi ne interesează să dezvoltăm şi capacităţile de la Cugir (n.r. unde se află o fabrică de arme şi o uzină mecanică)”, a spus ministrul Economiei.

De asemenea, Mihai Fifor a adăugat că Ministerul Economiei este preocupat de industria de apărare.

„Suntem la fel de preocupaţi de industria de apărare care se află în portofoliul ministerului nostru. România şi-a asumat că alocă 2% din PIB pentru Apărare şi asta înseamnă că suntem foarte preocupaţi de relaţia pe care o avem cu Ministerul Apărării, astfel încât bună parte din aceste sume să se îndrepte spre industria românească de apărare, care are, la rândul ei, nevoie de comenzi şi dezvoltare”, a afirmat Fifor.

Mihai Fifor a fost prezent, duminică, la Abrud, cu ocazia Zilei Minerului, pentru a marca cei 40 de ani de activitate ai Cupru Min, companie subordonată Ministerului Economiei.

Citeşte şi Ministrul Economiei: Statul va rămâne acţionar majoritar la Cupru Min. Nu cred foarte mult în ideea privatizării

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Ce face Ionuț Iftimoaie, la 10 ani de la retragerea din sport. A dispărut din lumina reflectoarelor după Survivor România
Capital.ro
Va trece sau nu România la ora de vară în 2026? Când trebuie să se schimbe ora. Zeci de țări au abandonat sistemul
Playtech.ro
Nulitatea absolută a actelor. Ce înseamnă și când poate fi invocată
Adevarul
Expresia pe care Trump o folosește des în ultima perioadă. Explicațiile experților despre mesajul ascuns
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul conducător al lui Dinamo l-a distrus pe Mircea Rednic: ”Știam că e zero! L-am adus să se certe cu el”
MediaFlux
Un bărbat a dezvăluit ce este viața de apoi. Ce a văzut după ce inima i s-a oprit
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj