Mihai Ghimpu dă asigurări că Alianţa pentru Integrare Europeană-3 nu se destramă după reţinerea lui Filat

Alianța de Integrare Europeană-3 (AIE-3) nu se va destrăma în urma arestării liderului Partidului Liberal Democrat din Republica Moldova (PLDM), Vlad Filat, care s-a retras joi de la conducerea formațiunii după ce parlamentul i-a ridicat în aceeași zi imunitatea parlamentară pentru a putea fi anchetat într-un caz de presupusă fraudă bancară și acte de corupție.
Romania TV
16 oct. 2015, 09:06
Mihai Ghimpu dă asigurări că Alianţa pentru Integrare Europeană-3 nu se destramă după reţinerea lui Filat

Vlad Filat a rămas fără imunitate parlamentară şi a fost reţinut pentru 72 de ore, însă alianţa guvernamentală din Republica Moldova este decisă să nu cedeze la presiuni. O declarație în acest sens a fost făcută joi seara de către președintele Partidului Liberal (PL), Mihai Ghimpu, la un post de televiziune local, relatează portalul IPN. AIE-3 este formată din PLDM, PL și Partidul Democrat (PD).

‘Alianța nu a murit. Nu e beton, dar există. Vladimir Filat a predat șefia PLDM premierului Valeriu Streleț. Acesta a declarat (…) că nu-și va da demisia, deci, PLDM rămâne la guvernare. Este o situație mult mai bună decât atunci când exista guvernarea minoritară’, a spus liderul liberal.

Ghimpu mai susține că situația nu este atât de gravă, deși AIE-3 a rămas fără majoritate parlamentară după ce Vlad Filat, fost premier, a fost reținut pentru 72 de ore. ‘Lui Filat i-a fost ridicată imunitatea parlamentară, dar nu și mandatul. Da, am rămas acum 50 de deputați în AIE-3. Dar mai sunt deputații independenți, care au spus că vor vota legile necesare pentru prosperarea țării și a integrării europene’, a adăugat președintele PL.

Mihai Ghimpu s-a pronunțat pentru tragerea la răspundere a tuturor celor vinovați de furturile de proporții din sistemul bancar și a negat implicarea sa în scheme frauduloase bancare.

‘Noi de cinci ani vorbim că se fură de la Banca de Economii (una din cele trei bănci devalizate cu 1 aproape 1 miliard de dolari la sfârșitul anului 2014).

Este bine că i s-a permis justiției să-și facă treabă, iar lui Filat să-și demonstreze nevinovăția’, a afirmat Ghimpu, adăugând că el personal nu s-a îmbogățit de când este în politică. ‘Am o benzinărie, pe care am construit-o cu banii obținuți de la vinderea apartamentului lăsat moștenire de soacră’, a explicat Ghimpu.

Potrivit Centrului Național Anticorupție de la Chișinău, Vlad Filat este acuzat de corupere pasivă și trafic de influență și riscă până la15 ani de închisoare.

Potrivit Procuraturii generale a Republicii Moldova, pe timpul când era premier, Vlad Filat ar fi primit de la omul de afaceri Ilan Shor ‘bunuri și servicii ce nu i se cuvin în sumă de 60 de milioane de dolari pentru a organiza numirea lui Shor în calitate de consul onorific în Federația Rusă’.

În 2013-2014, Vlad Filat ar fi pretins și ar fi primit de la Ilan Shor bani și servicii și alte bunuri în sumă de peste 190 de milioane de dolari, se mai spune în materialele Procuraturii.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cum au votat românii: ce echipă va câștiga SuperLiga. Pe ce loc vor termina FCSB, Universitatea Craiova sau Dinamo și cine este marea surpriză la titlul de campioană. Sondaj național FANATIK / Inscop Research
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Amiabilă direct pe telefon. Cum se face online de către şoferii implicaţi în accidente?
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Ce este „Trigonul de apă”, unul dintre cele mai rare fenomene astrologice posibile. Cum influențează zodiile în primele săptămâni din noiembrie
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai