Miliardarul Dan Ţandrea a fost găsit îngheţat, într-o instalaţie improvizată

Cel mai mare fermier din Cluj, Dan Țandrea, a murit în noaptea de sâmbătă spre duminică în condiţii suspecte.
Filip Stan
14 nov. 2021, 14:12
Miliardarul Dan Ţandrea a fost găsit îngheţat, într-o instalaţie improvizată
 Dan Țandea, cel mai mare fermier din județul Cluj s-a stins la vârsta de doar 51 de ani. 

VIDEO camere supraveghere. Imagini şocante cu prăbuşirea avionului pilotat de miliardarul Dan Petrescu
Dan Ţandrea era deținătorul celebrei mărci ”brânza de Năsal” și a condus timp de mai mulți ani una dintre cele mai importante cooperative din România, Cooperativa Someș-Arieș din județul Cluj.

Vestea dispariției lui Dan Țandea a zdruncinat zootehnia și întreaga agricultură românească. Decesul a avut loc duminică dimineața, la ferma lui Țandrea din Apahida.

”Drum lin spre cer îi doresc prietenului meu Dan Țandea din Cluj, fermier în Cooperativa Someș Arieș. Dumnezeu să-l ierte”, a scris Ilie Chifan, un cunoscut al fermierului.

Ea este Mihaela, tânăra studentă care a murit într-un accident cumplit la Buzău. Ieşise la plimbare cu maşină împreună cu un prieten
Dan Cristian Țandea (52 de ani) era cunoscut ca un crescător pasionat de vaci de lapte, dar și ca fermierul care a salvat brânza de Năsal. A condus până nu demult Cooperativa Someș-Arieș, formă asociativă care avea, în 2018, o cifră de afaceri de 5 milioane de euro. Dan Țandea administra la acea vreme o fermă care lucra circa 500 de hectare de teren, cu un efectiv de 270 de vaci de lapte, în timp de soția și fiul lui Dan Cristian Țandea dețineau alte 56 de bivolițe, 44 de vaci și 700 de oi.

Dan Ţandrea

În cadrul interviului realizat în urmă cu doi ani, fermierul Dan Țandea a povestit cum a reușit să reînvie și să readucă pe piață una dintre cele mai valoroase brânze românești: brânza de Năsal.

Astfel, laptele din fermele familiei Țandea din județul Cluj era comercializat către Cooperativa Someș Arieș, iar o fracție din producția de lapte colectată de Cooperativă era direcționată spre producătorul de lactate Unilact, care este membru al cooperativei și deține atât fermă proprie, cât și parte de procesare. O altă parte din laptele Cooperativei Someș Arieș ajungea la Friesland Campina și la Romfulda, iar o fracție era procesată tradițional chiar sub coordonarea lui Țandea.

„Noi, ca și cooperativă, suntem acționari în Fabrica de Brânzeturi Transilvania, societate al cărei administrator sunt eu. Acolo procesăm laptele și producem «Brânza de Năsal», pe care o realizăm ca marcă proprie pentru Napolact. Mai avem și marca noastră «Produs de Țaga», unde facem mai multe tipuri de brânzeturi: brânză fermentată cu pasta moale și pasta semi-tare”, spunea Țandrea la momentul interviului, potrivit foaiatransilvană.ro.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Rotaru a fost la un pas de moarte: “18 zile la terapie intensivă. Începusem să-mi fac socotelile!” Cine l-a salvat și clipele terifiante trăite pe patul de spital
Capital.ro
Descoperire despre Călin Georgescu. Se repetă scenariul de la prezidențiale. Ce se întâmplă pe TikTok
Playtech.ro
ANAF scoate la licitație o garsonieră din Ploiești pentru aproximativ 11.000 de euro. Ce detalii apar în anunț
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Filmul crimei din Cluj, unde un bărbat de 24 de ani a înjunghiat-o mortal pe mama fostei iubite, iar pe sora ei a băgat-o în spital. Ce a făcut cu doar o seară înainte
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi