Militar, prins lângă Dej cu pistolul mitralieră furat. Soldatul avea datorii la cămătari

Un militar, angajat al unităţii militare din Dej, a furat o mitralieră cu două cartuşe şi a plecat pe un câmp. Poliţiştii l-au prins în urma unui apel la 112. Conform presei locale, soldatul ar fi avut datorii la cămătari.
Romania TV
25 iun. 2015, 16:19
Militar, prins lângă Dej cu pistolul mitralieră furat. Soldatul avea datorii la cămătari

Bărbatul care a fost prins de oamenii legii nu a reuşit să justifice de ce avea asupra sa arma de la serviciu, scrie dejeanul.ro.

Citeşte şi: Militarii români, americani şi bulgari participă la un exerciţiu militar NATO, în Babadag

Angajaţii unităţii militare de la care a fost luată arma, unde lucra bărbatul, au aflat despre dispariţia armamentului de la poliţişti.

Tânărul a fost dus la poliţie, dar a refuzat să dea detalii cu privire la ceea ce intenţiona să facă cu pistolul mitralieră ascuns într-o sacoşă. Potrivit presei locale, militarul avea însă datorii la cămătari.

„În data de 23.06.2015, ora 20.00, U.M.01055 Dej a fost informată de către Poliţia Municipiului Dej că la sediul poliţiei din localitate a fost reţinut M. CĂLIN, angajat al U.M. 01055 Dej. M. CĂLIN a fost reţinut pe raza localităţii NIMA de către un echipaj al poliţiei în urma sesizării la 112 de către o persoană civilă.

M. CĂLIN avea asupra sa un pistol-mitralieră cal. 7,62 mm şi 2 cartuşe. O comisie constituită la nivelul unităţii militare, condusă de locţiitorul comandantului unităţii, cercetează împrejurările producerii incidentului. De asemenea, Parchetul Militar a preluat investigarea juridică a cazului. Militarul şi-a prezentat astăzi demisia” se arată în comunicatul oficial al Unităţii Militare.

Cazul a fost preluat de Parchetul Militar, iar ancheta este în desfăşurare.

Citeşte şi: Victor Ponta: Doi dintre militarii răniţi în Afganistan sunt în stare bună şi au fost externaţi

Incidentul s-a petrecut marţi seara, în zona străzii Vâlcele din Dej, pe un câmp, în zona unei stâne de oi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a aflat ce face, de fapt, Gabi Tamaș, cu mâncarea de la Survivor România. Fostul fotbalist a șocat pe toată lumea
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Anunț privind pașapoartele pentru această vară. Ministerul de Interne face recomandări românilor
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți