Militari canadieni şi avioane de luptă au participat la un exerciţiu comun cu militari români

Militari canadieni şi români au început, miercuri, o serie de exerciţii şi activităţi de pregătire comune, executate cu şase aeronave de luptă de tip CF-18 Hornet ale Forţelor Regale Aeriene ale Canadei.
Filip Stan
07 mai 2014, 18:37
Militari canadieni şi avioane de luptă au participat la un exerciţiu comun cu militari români

Aeronavele şi personalul navigant şi tehnic canadian (aproximativ 230 de persoane) au sosit tot miercuri la Baza 71 Aeriană de la Câmpia Turzii, unde vor sta circa cinci luni. Şeful Statului Major al Forţelor Aeriene Române, generalul Laurain Anastasof, a declarat, în cadrul evenimentului de la Baza din Câmpia Turzii, că exerciţiul va duce la întărirea parteneriatului dintre forţele aeriene române şi canadiene, scrie Agerpres.

„Este o onoare să putem găzdui exerciţiul comun româno-canadian pe o perioadă de peste cinci luni, exerciţiu care va cuprinde misiuni cum sunt lupta aeriană, apărare aeriană, atac la sol, pe care avioanele CF-18 Hornet şi Mig 21 le pot acoperi. Sunt încrezător că vom desfăşura împreună misiuni care vor întări parteneriatul dintre forţele aeriene române şi canadiene. Exerciţiile vor duce la îmbunătăţirea misiunilor executate în cadrul NATO şi la asigurarea securităţii spaţiului aerian al NATO”, a menţionat Laurain Anastasof.

Prezentă la eveniment, Joanne Lemay, ambasadorul Canadei în România, a declarat că sosirea celor şase aeronave canadiene reprezintă un eveniment important în dezvoltarea parteneriatului româno-canadian şi că exerciţiul face parte din măsurile NATO pentru asigurarea securităţii Europei Centrale şi de Est. Potrivit ambasadorului Joanne Lemay, Canada este hotărâtă ca împreună cu România şi cu alţi aliaţi ai NATO să contribuie la asigurarea stabilităţii în zonă, fiind alături de Ucraina şi de ţările aliate NATO pentru a conserva stabilitatea şi securitatea Europei.

Canada anunţa pe 29 aprilie că şase avioane CF-18 ale aviaţiei sale vor fi trimise pentru a susţine operaţiunile NATO din Europa de Est şi vor fi staţionate în România, potrivit CBC/Radio-Canada.

„Ca răspuns la cererea NATO de a sprijini securitatea noastră colectivă şi de a demonstra solidaritatea noastră cu poporul din Ucraina vom desfăşura şase avioane CF-18 în Europa”, a declarat ministrul canadian al Apărării, Rob Nicholson. Ministrul a precizat că avioanele decolează de la Bagotville (Quebec) şi vor avea baza în România, urmând să participe la misiuni de monitorizare şi de antrenament.

Pe 30 aprilie, ministrul Apărării Naţionale, Mircea Duşa, a avut o convorbire telefonică cu omologul său canadian, Robert Nicholson, cei doi miniştri stabilind de comun acord organizarea unor exerciţii militare la nivelul Forţelor Aeriene.

De asemenea, în perioada 10-17 aprilie, peste 250 de militari ai Forţelor Aeriene ale Statelor Unite ale Americii, cu aeronave F-16, împreună cu aproximativ 200 de militari români, piloţi şi personal tehnic, cu aeronave MiG-21 LanceR de la Baza 71 Aeriană, au participat la un exerciţiu militar pe aerodromul militar de la Câmpia Turzii.

Citeşte şi România, exerciţiu comun cu NATO în Germania FOTO

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alimentele care pot ține cancerul la distanță. Cum arată meniul zilnic al unui medic oncolog
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
Playtech.ro
Cum afli dacă mai ai acțiuni din timpul Cuponiadei din anii ‘90. Ce valoare pot avea acum și ce poți face cu ele
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Incredibil! Se judecă o cerere de anulare a alegerilor
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri anticipate în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp: Cel mai sănătos pentru viitorul acestei țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Răsturnare de situație. CCR, decizie privind anularea alegerilor din 4 mai
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică