MApN confirmă: Militarii români din Afganistan au fost împuşcaţi de afgani. Ceremonie la baza din Kandahar

Ministerul Apărării confirmă, într-un comunicat de presă, că cei doi militari români care au murit sâmbătă în Afganistan, precum şi cel rănit, au fost victimele unui schimb de focuri cu afganii într-o tabără de antrenament de lângă Kandahar. Plutonierul Iulian Dumitrescu şi sergentul Adrian Vizireanu şi-au pierdut viaţa în urma rănilor suferite, al treilea militar rănit fiind în afara pericolului.
Bogdan Păcurar
08 mai 2016, 09:37
MApN confirmă: Militarii români din Afganistan au fost împuşcaţi de afgani. Ceremonie la baza din Kandahar

UPDATE La baza militară din Kandahar, camarazii militarilor căzuţi au ţinut sâmbătă noapte un moment de reculegere în amintirea eroilor şi au coborât drapelul în bernă. Imagini de la cermonie au apărut pe pagina de Facebook a Ministerului Apărării.

„În Afganistan, drapelul tricolor a fost coborât în bernă

În Baza Aeriană Kandahar, militarii Batalionului 2 Infanterie Protecția Forței “Călugăreni” au coborât drapelul tricolor în bernă și au ținut un moment de reculegere”, a scris MApN pe pagina de Facebook.

 

Militarii români de la forţele speciale participau la o misiune de antrenament cu polţiştii afgani într-o bază din apropierea Kandaharului, precizează comunicatul MApN. La un moment dat, persoane „purtând uniforma forţelor de securitate afgane” au început să tragă asupra lor, iar militarii au ripostat.

Schimbul de focuri a durat mai bine de 3 minute, iar atacatorii au fost omorâţi. Trei militari români care au suferit răni au fost evacuaţi după încetarea focului. Doi dintre ei însă, plutonierul Iulian Dumitrescu şi sergentul Adrian Vizireanu,  nu au rezistat rănilor suferite şi au murit. Al treilea se află în continuare internat la spital şi este în stare stabilă.

COMUNICAT MApN

Comandantul detaşamentului românesc de forţe pentru operaţii speciale din Afganistan a transmis, în această dimineaţă, primele constatări ale comisiei care cercetează cauza morţii a doi militari români şi rănirea altuia în Afganistan.

Militarii români îi instruiau, într-o bază de pregatire din apropierea localităţii Kandahar, pe poliţiştii afgani, când s-a deschis focul asupra lor de către persoane purtând uniforma forţelor de securitate afgane. Militarii români au acţionat conform procedurilor din teatrul de operaţii: au ripostat cu foc, ucigându-i pe agresori şi au asigurat zona. 

În schimbul de focuri, care a durat 3-4 minute, trei militari români au fost răniţi. După primirea primului ajutor, răniţii au fost evacuaţi la cel mai apropiat spital. Din nefericite, doi dintre ei au decedat. 

Al treilea militar a fost evacuat, astăzi, de la ora 10.30, la un spital militar american din Germania şi se află în stare stabilă. 

Investigaţia continuă, împreună cu reprezentanţi ai forţelor aliate.

La nivelul Statului Major General au fost stabilite măsuri pentru creşterea gradului de securitate al militarilor noştri în cadrul misiunilor comune de instruire şi repatrierea cu onoruri militare a militarilor căzuţi la datorie.

***
Luni, 9 mai, la ora 8.00, în toate unităţile militare din ţară şi în cele dislocate în afara teritoriului naţional vor fi organizate ceremonii militare şi religioase de comemorare pentru cei doi militari.

Conducerea ministerului îşi exprimă profundul regret pentru pierderea celor doi militari, este alături de familiile greu încercate şi se informează în permanență despre evoluția stării de sănătate a militarului rănit.

Citeşte şi: Doi militari români morţi şi unul rănit în Afganistan. Cei doi au fost împuşcaţi într-un schimb de focuri

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
O glorie a lui Dinamo, umilită de Ionuț Negoiță: „I-a oferit un apartament, dar apoi a aflat că nu e al lui! A izbucnit în plâns”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Vine furia albă în România! Vor fi troiene de zăpadă, viscol puternic. A fost schimbată prognoza meteo
Adevarul
Singurii lideri europeni felicitați de Putin de Crăciun și Anul Nou. Lista este completată de șefi de stat din întreaga lume și aliați ai Rusiei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Irina Deleanu șochează. De ce arată atât de bine la 50 de ani: 'Ai să râzi''. GALERIE FOTO
MediaFlux
Lista tuturor sărbătorilor din 2026! Iată ce vom sărbători în fiecare lună a anului
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend