Ministerul de Interne, campanie împotriva filmărilor live la volan

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) avertizează asupra pericolului de a filma live la volan, după mai multe accidente mortale petrecute în timp ce şoferii transmiteau în direct pe Facebook. 
Romania TV
16 oct. 2018, 13:40
Ministerul de Interne, campanie împotriva filmărilor live la volan

„Oameni buni, opriţi live-urile de la volan! Înţelegeţi că nu sunteţi cu nimic mai cool dacă vă filmaţi în timp ce conduceţi. Vă puneţi în pericol pe voi, dar şi pe ceilalţi participanţi la trafic. Filmarea are mari şanse să apară în buletinele de ştiri, iar despre voi să se vorbească la trecut. Opriţi nebunia asta care a făcut până acum atât de multe victime! Totodată, facem un apel către toţi utilizatorii de facebook să ne anunţe imediat pe contul nostru în cazul în care văd astfel de filmări!”, a scris Ministerul de Interne pe pagina sa de Facebook.

Textul este însoţit de o fotografie cu un şofer care face live pe Facebook, la filmare comentând şi „Moartea”: „Mai stai la live? Întreb pentru mine”.

Postarea s-a viralizat rapid, strângând mii de aprecieri şi distribuiri.

Avertismentele poliţiştilor vin în contextul în care multe accidente rutiere au avut loc din cauza şoferilor care transmiteau live pe reţelele de socializare.

Un accident cumplit s-a petrecut recent pe drumul care leagă Timişoara de Moraviţa. Un şofer care transmitea live pe Facebook a murit după ce a intrat cu maşina într-un tractor apoi a ricoşat în alt autoturism. O fetiţă care se afla în maşina care circula regulamentar a murit şi ea, iar alţi trei oameni au fost răniţi. Vitezometrul maşinii şoferului vinovat arăta peste 160 km/h. 

Citeşte şi: Tragedii pe şoselele din România. Cinci oameni au murit, doi după ce un şofer a făcut live pe Facebook VIDEO

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Dinamovistul care sare în apărarea lui Dennis Politic: “Nu ne-a păcălit cu nimic! Am făcut o afacere foarte bună”
Capital.ro
Victorie pentru Traian Băsescu. Administrația Prezidențială nu a contestat decizia. Câți bani trebuie să primească
Playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul adolescentei de 16 ani care s-ar fi electrocutat. Ce au descoperit medicii după ce i-au făcut analizele
Adevarul
Cum a pierdut CFR Călători în fața unui operator privat, la diferență de 1 ban, 13 trenuri Alstom Coradia cumpărate de statul român
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
A aflat pedepsele lui Bergodi și Cordea și a izbucnit: ”La el era de dosar penal și pușcărie și nu a pățit nimic! Ce facem, ne batem parte în parte, ne luăm de gât?!”
MediaFlux
Rusia dă o palmă SUA în negocierile pentru pacea din Ucraina. Nemulțumiri mari la Moscova față de Donald Trump
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat