Ministerul Educaţiei: elevii claselor a VII-a şi a XI-a susţin separat simularea examenelor de Evaluare Naţională şi BAC 2020 UPDATE

Eugen Ilea, preşedintele organizaţiei Bucuresti al Federaţiei Naţionale a Asociatiilor De Părinţi, a anunţat pe pagina personală de Facebook că elevii claselor a VII-a și a XI-a nu mai susțin anul acesta simularea examenelor de Evaluare Națională și BAC. Ulterior, ministerul Educaţiei a revenit cu precizări.
Filip Stan
15 ian. 2020, 09:55
Ministerul Educaţiei: elevii claselor a VII-a şi a XI-a susţin separat simularea examenelor de Evaluare Naţională şi BAC 2020 UPDATE

UPDATE. Simulările pentru clasa a VII-a și a XI-a vor fi organizate la nivel județean, cu subiect unic, precizează Ministerul Educației după ce miercuri în Consiliul de Dialog Social a fost discutat ordinul privind simulările examenelor naționale. Surse din minister spun că pentru simularea la clasa a VII-a va fi dat un ordin separat.

„Ca element de noutate, simularea pentru clasa a VII-a va avea loc în luna mai și va fi reglementată separat, după ce vor fi publicate programele de examen și noi modele de subiecte, având în vedere că acești elevi au studiat după alte programe decât cei de clasa a VIII-a. Aceasta a fost propunerea susținută în unanimitate de către toți membrii Comisiei de Dialog Social”, se arată într-un comunicat remis presei.

Același document arată că în luna mai poate fi organizată și simularea examenului de Bacalaureat pentru clasa a XI-a.

„Cel de-al doilea element de noutate este acela că în luna mai, fiecare inspectorat școlar poate organiza o nouă simulare cu subiecte unice, elaborate la nivel județean. Tot atunci, în conformitate cu art. 7, alin. (1) și alin. (2) din proiectul de ordin de ministru privind organizarea simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat national, în anul școlar 2019-2020 și pentru aprobarea calendarului acestora, poate fi organizată și simularea examenului de Bacalaureat pentru clasa a XI-a”, se arată în comunicat.

Ministerul Educației a anunţat că anul acesta nu mai sunt simulări la clasele a VII-a și a XI-a.

Monica Anisie, despre simularea la clasa a VII-a: Corect ar fi să realizăm această simulare

De asemenea, ministerul a avansat și proiectul de calendar pentru simularea examenelor de Evaluare Națională și BAC 2020-

Calendar Simulări Evaluare Naţională 2020 – Proiectul Ministerului Educației:

23 martie 2020 Limba și literatura română – Probă scrisă

24 martie 2020 Matematică – Probă scrisă

25 martie 2020 Limba și literatura maternă – Probă scrisă

3 aprilie 2020 Comunicarea rezultatelor

Calendar Simulări BAC 2020 – Proiectul Ministerului Educației:

23 martie 2020 Limba și literatura română – Probă scrisă – Proba E) a)

24 martie 2020 Matematică sau Istorie – Proba obligatorie a profilului – Proba E) c)

25 martie 2020 Limba și literatura maternă – Probă scrisă – Proba E) b)

26 martie 2020 Proba la alegere a profilului și specializării – Probă scrisă – Proba E) d)

3 aprilie 2020 Comunicarea rezultatelor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Moartea lui Valentin, polițistul din Galați găsit împușcat în pădure, scoate la iveală o problemă ținută sub tăcere. Ce l-ar fi determinat să facă gestul extrem: „La noi e privit ca o ciudățenie”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
El Niño revine cu o amenințare uriașă: fenomenul care a provocat odinioară o foamete mortală poate lovi din nou planeta
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este polițistul care și-a pierdut viața pe DN6, după ce ar fi intrat într-o depășire periculoasă. Avea 37 de ani și era căsătorit
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Ilie Bolojan, decizie privind guvernarea! Anunțul premierului
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi