Ministerul Energiei dă undă verde proiectului care va permite exportul de gaze spre Bulgaria şi Republica Moldova

Ministerul Energiei a emis joi autorizaţia de construire pentru consolidarea sistemului de transport între Oneşti (Bacău) şi Isaccea (Tulcea) şi inversarea fluxului de gaze pe conducta Isaccea-Negru Vodă, proiect care va permite exportul de gaze din România spre Bulgaria, potrivit unui comunicat al instituţiei.
Romania TV
07 iun. 2018, 12:00
Ministerul Energiei dă undă verde proiectului care va permite exportul de gaze spre Bulgaria şi Republica Moldova

‘Proiectul pe care tocmai l-am autorizat va permite României să alimenteze Bulgaria cu gaze naturale din producţie proprie, dar şi preluarea de către Transgaz a gazelor din platoul continental al Mării Negre. Beneficiile proiectului se vor simţi inclusiv în ceea ce priveşte aprovizionarea cu gaze a diferitelor zone ale ţării mai ales pe timpul iernii când, din cauza temperaturilor scăzute, cresc foarte mult consumurile”, a declarat ministrul Energiei, Anton Anton, citat în comunicat.

Valoarea totală a lucrărilor este de aproape 17 milioane lei.

De asemenea, pe lângă exportul spre Bulgaria, acest proiect va permite şi dirijarea unor volume de gaze spre Republica Moldova, potrivit unui document postat pe site-ul Transgaz, operatorul sistemului naţional de transport.

„Prin implementarea Proiectului, alimentarea Bulgariei poate fi asigurată din Sistemul Naţional de Transport pe culoarul SNT – Oneşti – Şendreni – Isaccea – Tranzit 1 – Negru Vodă. De asemenea, în cazul preluării gazelor din platoul continental al Marii Negre în conducta Tranzit 1, se pot asigura simultan alimentarea Bulgariei, alimentarea zonelor deficitare din SNT, precum şi dirijarea unei cantităţi de gaze spre Podişor – Moşu sau exportul unei cantităţi de gaze naturale către Republica Moldova”, spun reprezentanţii Transgaz în documentul de prezentare a proiectului, datat decembrie 2017.

Lucrările ar urma să se desfăşoare în perioada 2018-2019. Anul acesta ar trebui ca faza I să fie finalizată, iar proiectul să fie pus în funcţiune, urmând ca partea a doua a lucrărilor să fie gata în 2019.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportivul celebru care a fost acuzat de violență domestică! Fosta iubită a publicat imagini cu vânătăile și rănile suferite
Capital.ro
Reguli la bloc pentru proprietarii apartamentelor nelocuite. Obligații chiar și cu zero persoane declarate la întreținere
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend