Veste BUNĂ pentru mame. Ce se întâmplă cu indemnizaţia pentru creşterea copilului

Ministerul Muncii vrea să elimine plafonul de 3.400 de lei, valoarea maximă pe care o pot primi mamele aflate în concediul de maternitate. În plus, banii ar putea să fie chiar mai mulţi, pentru primele săptămâni de după naşteri.
Iulian Tudor
19 mai 2015, 09:08
Veste BUNĂ pentru mame. Ce se întâmplă cu indemnizaţia pentru creşterea copilului

„Revizuim tot ceea ce înseamnă politici în vederea creşterii natalităţii. Una dintre măsurile pe care o ţintim este aceea de a elimina valoarea maximă până la care se acordă indemnizaţia pentru creşterea copilului.

La această măsură venim în completare şi cu o altă propunere: pe perioada concediului de maternitate, care este de 18 săptămâni, indemnizaţia să fie egală cu media salariului avut în ultimele 12 luni, şi nu 85%, pentru că naşterea nu poate fi asimilată cu concediul medical. Nu vrem să penalizăm în această perioadă de 18 săptămâni niciun fel mama. Toate calculele le facem în funcţie de contextul şi de anvelopa fiscal-bugetară. În momentul în care vom termina calculele, vă vom comunica”, a declarat ministrul Muncii, Rovana Plumb.

CITEŞTE ŞI: Veste bună pentru toate mamele din România. Vezi ce se va întâmpla cu indemnizaţia de creştere a copilului

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gestul făcut de soția lui Helmut Duckadam de Paște. Locul pe care l-a vizitat împreună cu fiica sa
Capital.ro
Pierderea definitivă a permisului de conducere. Cazul în care șoferul devine pieton pe viață. Unde se aplică noua lege
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj