Ministerul Sănătăţii a încheiat repartizarea candidaţilor care au promovat examenul de rezidenţiat: „La domeniul Medicină au rămas neocupate numai 15 locuri”

Ministerul Sănătăţii a anunţat vineri finalizarea repartiţiei pe locuri şi posturi a candidaţilor care au promovat concursul de rezidenţiat din noiembrie 2024.
Filip Stan
29 nov. 2024, 19:40
Ministerul Sănătăţii a încheiat repartizarea candidaţilor care au promovat examenul de rezidenţiat:

Conform unui comunicat oficial, procesul s-a încheiat cu succes, iar la domeniul Medicină au rămas doar 15 locuri neocupate, acestea fiind pentru specialităţile chirurgie cardiovasculară şi chirurgie orală şi maxilo-facială.

”S-a încheiat cu bine repartiţia pe locuri şi posturi a candidaţilor care au promovat Concursul Naţional de Rezidenţiat organizat în noiembrie 2024. La domeniul Medicină au rămas neocupate numai 15 locuri (chirurgie cardiovasculară şi chirurgie orală şi maxilo-facială)”, a transmis Ministerul Sănătăţii într-un comunicat de presă.

Repartizarea a decurs fără incidente, iar procesul de repartizare s-a desfăşurat în centrele universitare din Bucureşti, Craiova, Târgu Mureş, Cluj-Napoca, Iaşi şi Timişoara. În total, peste 10.000 de candidaţi au susţinut examenul de intrare în rezidenţiat pe 17 noiembrie.

Citeşte şi: Planul Elenei Lasconi pentru a privatiza sistemul de sănătate. 10% din CASS spre Pilonul 2 al sănătăţii, spărgând astfel monopolul CNAS

Dintre cei 10.575 de participanţi, cei mai mulţi au fost înscrişi la Medicină, 2.360 au concurat la Medicină dentară, iar 1.972 la Farmacie. Cel mai mare număr de candidaţi a fost înregistrat în Bucureşti, cu 3.993 de participanţi.

În cadrul concursului, au fost disponibile 345 de locuri şi 237 de posturi în unităţi subordonate Ministerului Sănătăţii şi autorităţilor publice locale.

Citeşte şi: Lidia Fecioru dezvăluie cel mai bun și simplu remediu pentru tuse: „Nu implică utilizarea de medicamente sau substanțe chimice”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Transfer de 1,5 milioane de euro la Universitatea Craiova! Simon Elisor a fost prezentat oficial de campioana României. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Măsura prin care ANRE vrea să îi ajute pe români să evite facturile uriașe la energie. Când vei primi avertizare pe telefon despre consum
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Un an de vechime la pensie va costa mai mult de la 1 iulie. CNPP anunță recalculări
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?