Ministerul Sănătăţii a repartizat 1.470 flacoane de Tocilizumab în spitale şi măşti pentru spitale şi medicii din spitale şi pentru cei de familie

Ministerul Sănătăţii anunţă, luni, că a repartizat spitalelor, în perioada 20-21 noiembrie 2021, un număr de 1.470 flacoane de Tocilizumab de 400 mg. De asemenea, au fost distribuite măşti FFP2 pentru personalul medical din spitalele COVID - 19 şi cabinetele medicilor de familie. 
Alina Andrei
22 nov. 2021, 11:56
Ministerul Sănătăţii a repartizat 1.470 flacoane de Tocilizumab în spitale şi măşti pentru spitale şi medicii din spitale şi pentru cei de familie

Ministerul Sănătăţii a anunţat că a repartizat 1.470  flacoane de Tocilizumab de 400 mg şi peste 300.000 de măşti pentru medici.

„Ministerul Sănătății a repartizat, în perioada 20-21 noiembrie 2021, un număr de 1470 flacoane de Tocilizumab de 400 mg.

Medicamentele au fost ridicate de către direcțiile de sănătate publică de la Compania UNIFARM SA, în vederea distribuției către spitale, în condițiile procedurilor existente”, a transmis Ministerul Sănătăţii.

Tocilizumab este un medicament folosit pentru pacienţi cu forme severe de COVID-19, la care există o activare excesivă a inflamaţiei („furtună de citokine”).

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 22 noiembrie 2021. Doar 1500 de cazuri de Covid în 24 de ore. Bucureştiul ar putea ieşi în curând din scenariul roşu

De asemenea, un număr de 362.000 de măşti FFP2 au ajuns la direcţiile de sănătate publică teritoriale având ca destinaţie personalul medical din spitalele COVID – 19 şi cabinetele medicilor de familie.

Citeşte şi: Alexandru Rafila anunţă debutul valului 5: „Perioada dificilă în România va începe la jumătatea lui ianuarie 2022″

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
”Săracul, e din alt film”. Filipe Coelho, aspru criticat după ce a calificat-o pe Universitatea Craiova în finala Cupei României: ”Schimbări catastrofale!”
Capital.ro
Anunț pentru mii de angajați români. Premierul Ilie Bolojan a anunțat ce se întâmplă cu salariile și sporurile: Am avut o primă analiză
Playtech.ro
Ţara în care se află mulţi români va deveni cel mai îndatorat stat din zona Euro. Ce înseamnă asta pentru cei din diaspora
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Tudor Gheorghe după ce a ajuns de urgență la spital! Maestrul a fost, în cele din urmă, externat
iamsport.ro
Ion Țiriac: ”I-aș da ușor 10.000.000 de euro”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara