Ministerul Sănătăţii, apel privind vaccinul antigripal gratuit. Încă patru decese provocate de gripă, într-o singură săptămână

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, le-a recomandat vineri tuturor persoanelor aflate în categoriile cu risc crescut de îmbolnăvire să solicite vaccinul antigripal gratuit.
Filip Stan
02 feb. 2018, 10:15
Ministerul Sănătăţii, apel privind vaccinul antigripal gratuit. Încă patru decese provocate de gripă, într-o singură săptămână

O fetiţă de patru ani, două femei şi un bărbat au murit, săptămâna trecută, din cauza gripei, numărul deceselor provocate de virusul gripal ridicându-se la opt în această iarnă.

„Mi-aş dori ca, în cel mai scurt timp, să fie folosite toate dozele de vaccin disponibile în cabinetele medicilor de familie. Recomand tuturor persoanelor care sunt în categoriile cu risc crescut de îmbolnăvire să solicite vaccinul gratuit. De asemenea, rog medicii de familie care ştiu că au în evidenţă pacienţi care se încadrează în aceste categorii şi sunt încă nevaccinaţi să îi cheme la cabinet pentru vaccinare”, a declarat Sorina Pintea, într-un comunicat de presă al MS.

La rândul său, prof. dr. Adrian Streinu Cercel a subliniat că cea mai eficientă metodă de prevenire a îmbolnăvirilor de gripă este în continuare vaccinarea.

„Avertizăm populaţia că antibioticele nu se utilizează în cazul gripei şi recomandăm evitarea automedicaţiei. În cazul apariţiei simptomelor de boală, Ministerul Sănătăţii recomandă prezentarea la medicul de familie în vederea diagnosticării şi instituirii tratamentului corect. De asemenea, pentru prevenirea îmbolnăvirii persoanelor din jurul dumneavoastră, în cazul în care aţi fost diagnosticat cu gripă, se recomandă repaus şi limitarea contactului cu alte persoane”, precizează MS, potrivit Agerpres.

Potrivit specialiştilor, măsurile de igienă personală (spălarea cu apă şi săpun a mâinilor, folosirea batistelor pentru strănut sau tuse, respectarea unui regim de viaţă sănătos – alimentaţie bazată pe legume şi fructe, odihnă şi mişcare) sunt esenţiale pentru prevenirea îmbolnăvirilor prin afecţiuni respiratorii şi în special prin gripă.

Totodată, vaccinarea antigripală este ferm recomandată şi populaţiei generale, active, care nu se încadrează în niciuna dintre categoriile de risc de a dezvolta complicaţii ale gripei.

Ministerul Sănătăţii menţionează că a achiziţionat un milion de doze de vaccin antigripal, dublu faţă de sezonul 2016 – 2017, astfel încât să asigure vaccinarea unui număr cât mai mare de persoane aflate în grupele de risc.

Conform raportului INSP, la nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripa clinic IACRS şi pneumonii) a fost de 87.492, cu 14,4% mai mic comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi săptămână a sezonului precedent (102.171) şi cu 10,1% mai mare faţă de cel înregistrat în săptămâna precedentă (79.459).

De la începutul sezonului 2017 – 2018 au fost înregistrate 8 decese confirmate cu virus gripal, faţă de 17 în sezonul precedent.

În săptămâna 22 – 28 ianuarie s-au înregistrat la nivel naţional 283 de cazuri de gripă/ILI, comparativ cu 246 de cazuri înregistrate în aceeaşi perioadă a anului trecut, arată comunicatul MS.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Campioana care a fost nevoită să părăsească România ca să facă performanța dorită: ”Când se intonează Imnul României e un sentiment deosebit”
Capital.ro
Lista cu bolile și afecțiunile medicale care te lasă fără permis de conducere în 2026. Ai interzis la volan
Playtech.ro
Trebuie să porți centura în taxi, Bolt sau Uber? Ce arată legea și cine ia amenda
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
CUTREMUR în SuperLiga! Becali s-a enervat și a făcut anunțul-șoc: 'E cazul să mă retrag!'
MediaFlux
Donald Trump a luat decizia privind Iran. Ce a vorbit cu Netanyahu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend