Ministerul Sănătăţii: Producătorii dau asigurări că vor redirecţiona spre România imunoglobulină

Producătorii de imunoglobulină au dat asigurări reprezentanţilor Ministerului Sănătăţii că vor începe, din această lună, procedurile pentru redirecţionarea pe piaţa din România de pe celelalte pieţe europene a unor cantităţi de medicament necesare în tratarea imunodeficienţelor primare şi a bolilor autoimune, informează MS într-un comunicat transmis miercuri AGERPRES.
Filip Stan
07 mart. 2018, 18:43
Ministerul Sănătăţii: Producătorii dau asigurări că vor redirecţiona spre România imunoglobulină

Echipa de conducere a Ministerului Sănătăţii s-a întâlnit miercuri cu cele cinci mari companii producătoare de imunoglobulină umană, reunite în Asociaţia producătorilor de plasmă şi produse plasmatice.

În cadrul discuţiilor, producătorii de imunoglobulină au dat asigurări că vor demara, începând din această lună, procedurile pentru redirecţionarea pe piaţa din România, de pe celelalte pieţe europene, a unor cantităţi de imunoglobulină necesare în tratarea imunodeficienţelor primare şi a bolilor autoimune.

Potrivit comunicatului MS, producătorii au informat că apariţia unor discontinuităţi în procesul de fabricaţie a imunoglobulinei este cauzată în special de lipsa materiei prime.

„Autorităţile române vor lua în calcul intenţia de a stabili, împreună cu reprezentanţii producătorilor de derivate din plasmă, procedurile şi condiţiile în care se poate colecta plasma de la donatori români pentru a fi folosită ca materie primă de către companiile producătoare de imunoglobulină. Prin asigurarea materiei prime, România poate reduce considerabil costurile de achiziţie a acestor produse şi ar asigura continuitatea produselor pe piaţă”, precizează MS.

În urma declanşării Mecanismului de Protecţie Civilă pentru achiziţia imunoglobulinei pentru imunodeficienţe primare din statele membre UE şi NATO, aproximativ 70 de state au achiesat la acest sistem şi caută soluţii pentru a sprijini România, arată MS, care menţionează că va centraliza toate propunerile pe care le va primi, în vederea achiziţionării prin Compania UNIFARM S.A. a cantităţilor de imunoglobulină necesare tratamentului pacienţilor pentru o perioadă de două luni. 

Citeşte şi: Viorica Dăncilă, GAFĂ în şedinţa de Guvern: Le-a vorbit miniştrilor şi jurnaliştilor despre criza „imunoglobinei”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Adevărata poveste a venirii lui Marius Baciu la Steaua. Dezvăluirile omului care l-a adus în Ghencea. Exclusiv
Capital.ro
Românii care trebuie să își actualizeze actele de identitate. Pot solicita Cartea Electronică de Identitate
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi