Ministerul Transporturilor ia primele măsuri împotriva Coronavirus

La solicitarea ministrului interimar de resort, Lucian Bode, a avut loc luni o întâlnire de lucru cu toţi factorii implicaţi din domeniul aviaţie, feroviar, naval, medical şi rutier care implementează măsurile pentru limitarea şi prevenirea posibilelor îmbolnăviri cu coronavirus, informează MT într-un comunicat remis luni Agerpres.ro.
Romania TV
24 feb. 2020, 10:48
Ministerul Transporturilor ia primele măsuri împotriva Coronavirus

Asigurarea culoarelor speciale de debarcare în incinta aeroporturilor, distribuirea de măşti pentru toţi pasagerii şi protecţia personalului Poştei Române care manipulează corespondenţa ce provine din zonele afectate de coronavirus sunt printre măsurile care vor fi implementate în regim de urgenţă de către unităţile aflate în subordinea sau sub autoritatea Ministerului Transporturilor.

Astfel, luând în considerare ultimele evoluţii ale bolii, s-au stabilit următoarele măsuri care vor fi implementate în regim de urgenţă: asigurarea culoarelor speciale de debarcare în incinta aeroporturilor; stabilirea şi punerea la dispoziţie a locurilor special amenajate pentru completarea formularelor în aeroporturi; posibilitatea distribuirii formularelor, care trebuie completate, odată cu îmbarcarea pasagerilor în aeronave; diseminarea de informaţii privind măsurile de igienă şi prevenţie în incinta aeroporturilor, gărilor, trenurilor, staţiilor de metrou, a porturilor sau a oficiilor poştale, elaborate de către autorităţile competente; posibilitatea ca personalul specializat din cadrul spitalelor din subordinea MTIC să răspundă cu celeritatea cerinţelor venite din partea Direcţiilor de Sănătate Publică; posibilitatea/recomandarea către toţi operatorii aerieni, feroviari, rutieri sau navali, care desfăşoară activităţi pe teritoriul României, să poată să pună la dispoziţia tuturor pasagerilor măşti de protecţie.

Citește și: Marcel Ciolacu, avertisment: „România se află în faţa unui pericol iminent provocat de coronavirus”

De asemenea, vor fi asigurate materialele necesare pentru protecţia personalului Poştei Române care manipulează corespondenţa (plicuri/colete) ce provine din zonele afectate de acest virus.

„Toate măsurile care sunt în sarcina MTIC, prin unităţile din subordine sau sub autoritatea sa, vor fi monitorizate şi raportate cu celeritate către conducerea Ministerului şi instituţiilor coordonatoare la nivel naţional”, arată MT în comunicat.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Prima plecare de la U Craiova, după 1-5 cu Dinamo! Oltenii îi caută înlocuitor. Exclusiv
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Cele mai populare prenume din România. Numele care se află în top de zeci de ani
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România