Ministrul Apărării: Miercuri semnăm contractul pentru sistemele Patriot

Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, a declarat, la Arad, că miercuri va fi semnat contractul de achiziţie de la Guvernul SUA a sistemelor de rachete Patriot, iar în aceeaşi şedinţă a Guvernului s-ar putea aproba programul de înzestrare cu transportoare blindate 8x8 Piranha. Ministrul a declarat că dotarea Armatei "este un semnal de pregătire, de descurajare şi apărare" în faţa Rusiei, care şi-a „înteţit" provocările la adresa NATO după „anexarea ilagală a Crimeei".
Romania TV
25 nov. 2017, 13:07
Ministrul Apărării: Miercuri semnăm contractul pentru sistemele Patriot

„Săptămâna trecută am obţinut aprobarea Parlamentului pentru achiziţionarea primului sistem de rachete Patriot, iar miercuri urmează să semnăm scrisoarea de acceptare, practic contractul prin care Guvernul Statelor Unite vinde către Guvernul României cele şapte sisteme, care sunt atât pentru forţele aeriene, cât şi pentru forţele terestre. Anul acesta vom achita primul sistem (…) În a doua jumătate a anului 2019 primul sistem va fi în ţară, urmând a fi perfect operaţional în prima jumătate a lui 2020”, a declarat la Arad minstrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, citat de news.ro.

El a adăugat că, „prin alocarea a 2% din PIB pentru Ministerul Apărării Naţionale, din care 48 la sută pentru programe de înzestrare, România a arătat că îşi onorează angajamentele pe care le are ca ţară membră NATO, dar şi ca partener strategic în Parteneriatul cu SUA”.

„Tot miercuri, în şedinţa de Guvern, sperăm să putem aproba proiectul de Hotătâre de guvern pentru programul transportoare blindate 8×8 Piranha, care va ajuta industria românească de apărare să fie relansată, pentru că începând cu numărul 31 aceste transportoare urmează să fie produse la Uzina Mecanică Bucureşti”, a spus Fifor.

Ministrul a mai declarat că „înzestrarea pe care Armata Românei o face ca principal partener al Flancului Estic în regiunea Mării Negre este un semnal de pregătire, de descurajare şi apărare”.

„Desigur, provocările din partea Rusiei s-au înteţit după anexarea ilegală a Crimeei, suntem preocupaţi de lucrul acesta, dar evident, ca ţară membră NATO şi partener strategic al SUA, nu putem decât să ne îndeplinim obligaţiile asumate”, a spus Fifor, care a precizat că „provocările sunt la adresa Alianţei, iar noi suntem partea Flancului Estic”.

Mihai Fifor a participat, în Cetatea Aradului, la ceremonia de predare-primire a comenzii Batalionului Mixt Româno-Ungar de Menţinere a Păcii, eveniment care a avut loc cu ocazia încheierii exerciţiului WISE FORESIGHT 2017, care s-a desfăşurat câteva zile în Ungaria.

„Este un moment care defineşte relaţia dintre armate în cadrul Batalionului Mixt Româno-Ungar, care depăşeşte până la urmă limitele colaborării militare, fiind şi o relaţie de prietenie. Batalionul este perfect operaţional pentru îndeplinirea oricărei misiuni la care ar fi solicitat (…) Îmi doresc să rămânem la faza de exerciţii, dar dacă e solicitat, batalionul e pregătit să participe la misiuni de menţinere a păcii”, a declarat Fifor la finalul ceremoniei.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Toți banii, trecuți prin bancă. Țările din Europa unde numerarul e tot mai rar. Unele magazine refuză banii cash
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend