Ministrul Economiei: Ne vom asuma răspunderea pe modificarea OUG 114 în Parlament, în următoarele 2-3 săptămâni

Virgil Popescu, ministrul Economiei, a anunțat miercuri că guvernul îşi va asuma răspunderea pentru modificarea OUG 114 în următoarele 2-3 săptămâni, astfel încât, până la sfârşitul anului, aceasta să-şi înceteze efectele pe care le-a avut asupra domeniului energetic, a declarat seara .
Iulian Tudor
04 dec. 2019, 20:04
Ministrul Economiei: Ne vom asuma răspunderea pe modificarea OUG 114 în Parlament, în următoarele 2-3 săptămâni

„Ne vom asuma răspunderea pe Ordonanţa 114 în Parlament în următoarele 2 – 3 săptămâni, ne vom asuma răspunderea pe tot pachetul Ordonanţei 114, astfel încât, până la sfârşitul anului, această ordonanţă să-şi înceteze efectele dezastruoase pe care le-a avut asupra domeniului energetic, evident cu o perioadă de tranziţie, pentru că nu vrem să bulversăm piaţa, în special în plină iarnă – o perioadă de tranziţie pentru gaze naturale şi pentru energie electrică – şi vreau să vă asigur că în mine şi în Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri veţi avea un sprijin. Energia este o prioritate strategică a mea şi a ministerului şi a Guvernului şi ne vom asigura că această prioritate strategică să se şi înfăptuiască”, le-a transmis ministrul Economiei liderilor companiilor din domeniul energetic, la un eveniment de profil.

Acesta a atras atenţia că ţinta principală a Ministerului Economiei pentru anul următor este deschiderea în România de noi capacităţi de producţie de energie electrică.

„Ministerul Economiei îşi va urma ţintele pe care şi le-a propus. Prioritatea noastră principală în 2020 este să reuşim să startăm noi capacităţi de producţie de energie electrică în România, pentru că este nevoie. Dacă nu ne apucăm de lucru acesta, vom avea probleme mari în viitor”, a avertizat Popescu.

Şeful de la Economie a adăugat că va încerca să obţină consens politic în Parlament pentru trecerea proiectelor mari de energie din România.

„Avem relaţii bune şi cu ANRE, cu Preşedinţia, cu Comisia de industrie şi servicii din Parlament, cu Parlamentul, iar pe proiectele mari eu am afirmat, şi-mi menţin afirmaţiile, că voi colabora şi voi încerca să obţin consens politic în Parlament cu toate forţele politice”, a afirmat ministrul.

Prim-ministrul Ludovic Orban a cerut luni acordul Biroului Politic Naţional al PNL pentru angajarea răspunderii Guvernului pentru modificarea OUG 114.

„Am cerut acordul Biroului Politic Naţional al PNL pentru angajarea răspunderii Guvernului pe două teme importante. O temă este legată de Justiţie şi cealaltă temă este legată de abrogarea prevederilor nocive pentru economie din ordonanţa 114”, a declarat luni Ludovic Orban.

Citește și: Orban: Lucrăm la abrogarea OUG 114. Vom abroga şi prevederile la Pilonul II

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Francisca și TJ Miles au aflat sexul bebelușului! Cele mai emoționante imagini cu cei doi
Fanatik.ro
Compania de stat cu mai mulți șefi decât angajați. Salariile directorilor, jumătate din veniturile societății
Capital.ro
Călin Georgescu, colaborator SIE? Nicușor Dan, declarație privind alegerile prezidențiale din 2024: Există mai multe informări
Playtech.ro
Perete ilegal construit de un vecin pe spaţiul comun în bloc. Cum poate fi amendat
Adevarul
„Marfă de casă. Primim avans pentru masa de Crăciun”. Țăranii se plâng că vând porcul „de țară” pe pierdere
wowbiz.ro
Ea este femeia care i-a stat alături lui Horia Moculescu în ultimele clipe de viață! A murit abia după sosirea ei la spital
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cornel Dinu, internat la Spitalul de Urgență! În ce stare se află „Procurorul”, după ce a fost supus mai multor investigații
iamsport.ro
Fostul atacant al lui Dinamo a izbucnit la adresa lui Gigi Becali: ”Îl votai și pe Fane Spoitoru?!”
MediaFlux
Măsuri dure pentru cei care nu plătesc taxele și impozitele. Proiectul pregătit de Guvern
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume