Ministrul Economiei: „Va fi un necesar de 100 milioane de măşti după 15 mai”

Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a declarat că primele estimări arată că va exista un necesar de circa 100 de milioane de măşti de protecţie după ridicarea restricţiilor din 15 mai. Cel mult 30% va putea fi asigurat din producţie internă, iar preţul ar trebui să fie de aproximativ 2 lei pe bucată.
Romania TV
01 mai 2020, 13:52
Ministrul Economiei:

El susţine ca a avut discuţii cu lanţurile de retail pentru a se asigura că în data de 16 mai se vor găsi măşti la preţuri rezonabile.

„Estimăm că va fi un necesar de 100 de milioane de măşti după 15 mai pentru a avea un stoc. Obligativitatea măştilor va fi pentru cei din spaţiile închise, iar principala noastră preocupare est să asigurăm aceste sotocuri. Din producţia internă, în luna mai nu vom putea avea acestă prducţie. Poate 20 – 30% şi atunci e clar că e nevoie de un necesar de import”, a spus Virgil Popescu, vineri, la Digi24.

Citeşte şi: Ministrul Economiei a anunţat când vom putea merge pe litoral în Romania: „Sper ca în iulie şi august. Gândim un pachet de ajutor”

„Veţi găsi măşti la preţuri rezonabile, în jurul cifrei de 2 lei. Repet, în jurul cifrei de 2 lei, nu vreau să vad speculaţii pe piaţă. Şi cu lanţurile de farmacii pentru că şi acolo trebuie să se găsească măşti.

Nu vrem să intervenim pe preţ ci vrem să oferim măşti la preţuri competitive în aşa fel încât preţul de vânzare să fie la această sumă. Statul se va ocupa, dacă nu-şi pot retalierii şi farmaciile să-şi facă singuri importurile să se aprovizioneze de la producători interni. Vrem să avem în depozite măşti pentru toată lumea, pentru toţi revânzătorii, retailerii, pentru lanţurile de farmacii care dorec să achiziţioneze, să nu fie pernurie. Când va fi penurie atunci preţul ar putea fi speculat. Vrem ca oferta să fie mai mare decât cererea ca preţul să fie unul normal”, a mai declarat ministrul Economiei.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul deputat Nati Meir afirmă că asistentul său din închisoare s-a sinucis. Bărbatul ar fi avut probleme medicale
Capital.ro
Anvelope de iarnă în România. De când se dă amendă și reține talonul auto. Reguli privind săculeții de nisip și sare în mașină
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume