Ministrul Finanţelor: Avem un fond tampon de 40 de miliarde de lei, care ne asigură o finanţare de 5-6 luni

România deţine un fond tampon în trezorerie undeva la 40 de miliarde de lei, care asigură o finanţare de circa 5-6 luni fără să intrăm în piaţă să ne finanţăm, a declarat duminică, la Antena 3, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.
Romania TV
06 ian. 2019, 21:28
Ministrul Finanţelor: Avem un fond tampon de 40 de miliarde de lei, care ne asigură o finanţare de 5-6 luni

„Noi punem deoparte, ştiţi că avem un fond tampon în trezorerie. Noi facem acest lucru, ni l-a cerut acum câţiva ani de zile FMI şi am rămas cu această rezervă în trezorerie care ne asigură o finanţare undeva la 5- 6 luni. (…) În total avem undeva la 40 de miliarde de lei, dacă nu mă înşel, adică ne asigură finanţare, nouă ca ţară, undeva la 5-6 luni de zile fără să fie nevoie să intrăm în piaţă să ne finanţăm. Aceasta este o centură de siguranţă”, a precizat Teodorovici, subliniind că în anul 2018 s-au pus deoparte,”câteva miliarde de lei”.

Întrebat dacă se aşteaptă la o eventuală criză economică în 2019, Teodorovici a precizat că se iau toate măsurile, astfel încât efectele pentru România să fie cât mai mici.

„Nu că ne aşteptăm, dar noi trebuie să luăm măsurile care să facă şi o eventuală criză cu efecte cât mai mici faţă de ţara noastră, că dai drumul la investiţii în zona publică, în zona privată, că îţi asigură o dependenţă mai mică de spaţiul european pe relaţia comercială. Noi astăzi suntem undeva la 80% dependenţi, atunci trebuie să găsesc căi pentru ca întreaga economie să nu fie afectată”, a adăugat şeful de la Finanţe.

Citeşte şi: Eugen Teodorovici: Proiectul de buget pe 2019 va fi prezentat public cel mai probabil săptămâna viitoare

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Taxe pe trofeul CM! Câți bani oprește fiscul american din premiul Spaniei după câștigarea Cupei Mondiale
Capital.ro
Curs valutar joi, 23 iulie. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
EXCLUSIV Toate actele sunt solicitate pe HUB-ul de servicii electronice al MAI. Românii se mută de la ghișeu pe online
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România