Ministrul Internelor a discutat cu reprezentanţii poliţiştilor despre majorarea salariilor

Ministrul de Interne, Carmen Dan, s-a întâlnit cu sindicatele reprezentative ale poliţiştilor, cu care a discutat despre amendamentele aduse proiectului Legii salarizării unice, ajungându-se la un consens privind echivalarea soldei/salariului de funcţie cu salariul de bază, includerea sporului de fidelitate în cuantum de 20% în salariul /solda de funcţie şi majorarea de 40% pentru asigurarea continuităţii serviciului, de la domiciliu, precum şi un spor de 100% pentru activitatea desfăşurată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale.
Romania TV
25 mai 2017, 10:17
Ministrul Internelor a discutat cu reprezentanţii poliţiştilor despre majorarea salariilor

Carmen Dan s-a întâlnit, miercuri, la sediul Ministerului Afacerilor Interne cu sindicatele reprezentative ale poliţiştilor, respectiv Federaţia Sindicatelor Naţionale ale Poliţiştilor şi Personalului Contractual, Federaţia Naţională a Sindicatelor din Poliţie „Sed Lex”, Federaţia Sindicatelor Democratice a Poliţiştilor „Alexandru Ioan Cuza”, Federaţia Publisind, Prolex şi Sindicatul Naţional al Poliţiştilor, precum şi cu reprezentanţi ai Corpului Naţional al Poliţiştilor.

Discuţiile au vizat amendamentele aduse la proiectul Legii salarizării unice.

Citeşte şi GRILELE FINALE de SALARIZARE. Iată cum cresc salariile pentru fiecare categorie

Ministrul Carmen Dan a declarat că „introducerea şi adoptarea acestor amendamente, prin contribuţia comună a reprezentanţilor MAI şi a celor ai sindicatelor, este un aspect de normalitate care demonstrează cât de importantă este conştientizarea proiectelor prioritare”.

„Astfel, s-a reuşit pe de o parte armonizarea mai multor aspecte care creau disfuncţionalităţi în aplicarea legislaţiei în domeniul salarizării, precum şi obţinerea unor beneficii salariale pentru poliţişti şi militari. În acest sens, printre aspectele vizate se numără echivalarea soldei/salariului de funcţie cu salariul de bază, care nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut garantat în plată, crearea condiţiilor acordării în mod corespunzător a tuturor drepturilor salariale cuprinse în anexa familiei ocupaţionale precum şi armonizarea modului de acordare a drepturilor de soldă/salarii intre militari şi poliţişti”, se arată într-un comunicat transmis, joi, de Ministerul Afacerilor Interne.

De asemenea, cuantumul sporului de fidelitate, în cuantum de 20%, va fi inclus în salariul /solda de funcţie pentru toţi poliţiştii şi militarii, odată cu intrarea în vigoare a legii cadru de salarizare.

Citeşte şi Ministerul de Interne declanşează anchetă după apariţia unor imagini cu un comisar în genunchi în faţa superiorilor

Tot în proiectul de lege s-a inclus majorarea de 40% pentru asigurarea continuităţii serviciului de la domiciliu, precum şi un spor de 100% pentru activitatea desfăşurată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale.

Totodată, personalul medico-sanitar precum şi cel din unităţile de învăţământ, angajaţi în MAI, vor putea beneficia de drepturile salariale mai avantajoase, în contextul creşterilor salariale mai accentuate în familiile ocupaţionale „sănătate” şi „educaţie”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Datorii de 8 milioane de euro în SuperLiga! Clubul de tradiție, la un pas de faliment: ”Pune lacătul pe club!”. Exclusiv
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Semnalele poliţiştilor din intersecţii. Când trebuie să opreşti maşina sau să măreşti viteza
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Toți proprietarii de locuințe trebuie să știe asta. Ce obligații au aceștia, chiar și atunci când apartamentul e gol
iamsport.ro
Tamaș a intrat prin video la emisiune și a lăsat mască pe toată lumea: ”Băi, nebunule, suntem în direct! Nu ești sănătos la cap, oprește-te”
MediaFlux
Fostul ministru al Sănătății, Eugen Nicolaescu, se tratează. A luat drumul farmaciilor ieftine în rând cu pensionarii FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde