Ministrul Intotero a vizitat centrul de asistenţă din Italia unde e găzduită românca sechestrată până în 2017

Ministrul pentru Românii de Pretutindeni, Natalia-Elena Intotero, a vizitat, împreună cu consulul general al României la Bari, Lucreţia Tănase, centrul de asistenţă şi protecţie din Italia în care este găzduită şi românca Cristina Condrea, salvată în noiembrie 2017, după 10 ani în care fusese sechestrată de un cetăţean italian, şi este cazată la centru alături de cei doi copii ai săi, informează un comunicat al ministerului.
Filip Stan
21 iun. 2018, 14:45
Ministrul Intotero a vizitat centrul de asistenţă din Italia unde e găzduită românca sechestrată până în 2017

Vizita de joi a debutat cu o discuţie cu coordonatoarea centrului, fiind urmată de o întrevedere a delegaţiei române cu Cristina Condrea şi cu cei doi copii, arată sursa citată.

„Ne-am asigurat că doamnei Condrea îi sunt asigurate condiţii decente de viaţă, precum şi asistenţă juridică de specialitate pentru cele două acţiuni judecătoreşti împotriva tatălui copiilor. Atât doamna Condrea, cât şi copiii au trecut printr-un calvar şi ne-am bucurat să constatăm că starea lor este mult îmbunătăţită, atât fizic, cât şi emoţional. Doamna Condrea menţine un contact permanent cu mama sa, aflată în România, şi îi dă detalii despre situaţia ei şi a copiilor. Evident, îşi doreşte să se întoarcă în România după finalizarea acţiunilor din instanţă. Şi ea, şi copiii deţin deja paşapoarte româneşti, prin grija Consulatului General de la Bari”, a precizat ministrul Natalia-Elena Intotero, citată în comunicat.

Natalia Intotero s-a întâlnit şi cu un minor român în vârstă de 15 ani şi cu fratele lui de 8 ani. Cel mare, care urmează să fie repatriat spre finalul acestei luni, a solicitat sprijin pentru a beneficia de cursuri de limba română.

Demnitarul a stat de vorbă şi cu alţi patru minori români instituţionalizaţi după ce serviciile sociale italiene constataseră că spaţiile în care locuiau erau improprii.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet