Ministrul israelian al Apărării: Dacă Iranul atacă Tel Aviv, Israelul va lovi Teheranul

Israelul va riposta la orice atac al Iranului împotriva Tel Aviv şi va lovi Teheranul, a avertizat ministrul apărării israelian, Avigdor Lieberman, într-o declaraţie făcută joi pentru o publicaţie saudită, în condiţiile în care cei doi duşmani declaraţi s-au confruntat deja în Siria, relatează Reuters, preluată Agerpres.
Romania TV
26 apr. 2018, 11:29
Ministrul israelian al Apărării: Dacă Iranul atacă Tel Aviv, Israelul va lovi Teheranul

Avertismentul ministrului israelian este neobişnuit de explicit, ameninţarea israeliană de a lua măsuri militare pe teritoriul iranian urmând unei serii de confruntări, fără precedent, între forţele celor două ţări în Siria, afectată de un război civil.

‘Israelul nu doreşte război … dar dacă Iranul atacă Tel Aviv, vom lovi Teheranul’, a declarat Avigdor Lieberman în limba arabă pentru site-ul de ştiri saudit Elaph, cu sediul la Londra.

Situat pe coasta Mării Mediterane, Tel Aviv este capitala comercială a Israelului, unde se află şi cartierul general militar, notează Reuters. Iranul, care nu recunoaşte dreptul la existenţă a Israelului, ameninţă frecvent cu lovituri asupra Tel Aviv-ului.

Un incident iraniano-israelian a avut loc la 10 februarie când Israelul a declarat că o dronă militară trimisă de la o bază siriană a intrat în spaţiul său aerian. Israelul a doborât drona şi a efectuat lovituri împotriva unor ‘ţinte iraniene’ în Siria, dar un F-16 al său s-a prăbuşit după tiruri ale sistemului antiaerian sirian.

La 9 aprilie, şapte membri ai Gardienilor Revoluţiei au fost ucişi în urma bombardament asupra baze militare T-4 în Siria, de unde se presupune că a fost trimisă drona. Israelul nu a confirmat, dar nici nu a negat că ar fi efectuat raidul aerian în Siria. Teheranul a dat vina pe Israel şi a ameninţat să se răzbune dacă partea israeliană nu va înceta atacurile asupra ţintelor militare iraniene în Siria.

Israelul susţine că loviturile sale vizează să împiedice Iranul să-şi consolideze poziţiile în Siria în sprijinul preşedintelui Bashar al-Assad şi al Hezbollahului libanez pentru a forma un front larg împotriva lor.

‘Vom distruge orice avanpost unde vom vedea o poziţionare militară a Iranului în Siria şi nu vom permite acest lucru indiferent cu ce preţ’, a afirmat Lieberman pentru Elaph.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Wanda Nara, șocată de hotărârea luată de o judecătoare în procesul cu Mauro Icardi. Prezentatoarea nu se aștepta la așa ceva
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Palatul Buckingham face angajări. Ce salariu oferă Familia Regală
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți