Ministrul Justiţiei: CSM a transmis către MJ situaţia evaluărilor procurorului general

Ministrul Justiţiei Tudorel Toader a anunţat luni, pe Facebook, că CSM a transmis către MJ situaţia evaluărilor procurorului general Augustin Lazăr.
Romania TV
24 sept. 2018, 04:52
Ministrul Justiţiei: CSM a transmis către MJ situaţia evaluărilor procurorului general

„CSM a transmis către MJ situaţia evaluărilor procurorului general!”, a scris ministrul Justiţiei pe contul său de Facebook.

În 25 august, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat, pe Facebook, că declanşează procedura legală pentru evaluarea activităţii manageriale a procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Augustin Lazăr. El spunea că rezultatele evaluării, ”însoţite de eventuale propuneri”, vor fi făcute publice în termen de cel mult 30 de zile.

viewscntÎntrebat recent dacă ia în calcul revocarea din funcţie a procurorului general Augustin Lazăr, ministrul Justiţiei a spus că nu vrea să înceapă cu concluzia, ci aşteaptă întâi toate argumentele.

„Aţi pus o întrebare fără răspuns. V-am spus că nu încep cu concluziile şi după-aia argumentele. Întâi vom vedea care sunt argumentele finale şi concluzia va rezulta din argumente”, a declarat ministrul Justiţiei.

Întrebat miercuri de jurnalişti, la ieşirea din sediul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), dacă ia în calcul revocarea din funcţie a procurorului general Augustin Lazăr, ministrul Justiţiei a spus că nu vrea să înceapă cu concluzia, ci aşteaptă întâi toate argumentele.

„Aţi pus o întrebare fără răspuns. V-am spus că nu încep cu concluziile şi după-aia argumentele. Întâi vom vedea care sunt argumentele finale şi concluzia va rezulta din argumente”, a declarat ministrul Justiţiei.

El a precizat că va anunţa rezultatul „când va fi momentul”, urmând atunci să prezinte şi raportul cu argumentele care au dus la decizia sa.

Întrebat dacă a discutat cu procurorul general despre evaluarea pe care o face, Toader a spus că nu are ce punct de vedere să-i ceară acestuia pe acest subiect: „Ce punct de vedere să-i cer, ce să spună el? Să îl întreb pe el ce concluzie să trag?”.

Şi procurorul general a fost întrebat dacă are emoţii în ceea ce priveşte evaluarea făcută de ministrul Justiţiei.

„Eu de 36 de ani am fost evaluat foarte bine. Nu am nicio emoţie, eu mă cunosc pe mine”, a afirmat Augustin Lazăr.

De asemenea, întrebat dacă de revocare îi este teamă, procurorul general a răspuns: „Nu”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova înainte de „dubla” cu FCSB! Steven Nsimba, out pentru derby-ul din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească. Reguli pentru proprietari în toată România. Asociația poate apela la Instanță
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj