Ministrul Mediului anunță cât de pregătiți suntem pentru o viitură pe Dunăre, după prăpădul din Budapesta: „Noi vom avea aproximativ aceleași cantități”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a subliniat importanța pregătirii pentru gestionarea riscurilor generate de viiturile pe Dunăre.
Filip Stan
21 sept. 2024, 19:12
Ministrul Mediului anunță cât de pregătiți suntem pentru o viitură pe Dunăre, după prăpădul din Budapesta: „Noi vom avea aproximativ aceleași cantități”
Ministrul Mediului, anunț important în contextul viiturilor pe Dunăre

În contextul inundațiilor provocare de debitul crescut al Dunării, ministrul Mediului a subliiat importanța pregătirii adecvate pentru gestionarea riscurilor generate de viituri, în contextul în care autoritățile din Budapesta se confruntă cu o situație critică. Debitul apei a atins 5.700 mc/s la intrarea în țară.

„Trebuie sa clarificam faptul ca la Budapesta autoritatile se asteapta la niste situatii mult mai complicate, mult mai grave decat cele pe care le asteptam noi. In al doilea rand, privim cu mare atentie la ceea ce se intampla la Budapesta si la ceea ce s-a intamplat in amonte de Budapesta, respectiv la Viena si la Budapesta, pentru ca noi vom avea aproximativ aceleasi cantitati, ma refer la debitul Dunarii, la care se vor adauga afluentii in aval de Budapesta

Insa, dupa toate socotelile facute de specialisti, ma refer in primul rand la colegii de la Institutul National de Hidrologie si gospodarire a Apelor, in Romania la Bazias, la intrarea in tara vom avea un debit pe care il vom gestiona fara probleme. El va fi undeva in jurul 9000 de metri cubi pe secunda, lucru cu care ne-a mai confruntat si in luna ianuarie a a nului curent, si in luna decembrie a anului trecut, ca sa nu mai vorbesc de anul 2006 cand am avut la Bazias aproaape 16.000 de metri cubi pe secunda”, a declarat Mircea Fecher, la Realitatea Plus.

Citește și: Viitura de pe Dunăre va intra în România peste o săptămână! Ce măsuri pregătesc autorităţile

Ministrul Mediului a anunțat când vom avea un vârf de viitură în România și cum ne pregătim pentru acest moment.

„Din informatiile pe care le am la acest moment, vom avea un varf de viitura fie in data de 28, fie in data de 29. Tocmai din acest motiv am dispus reverificarea fiecarui metru de aparare pentru a ne asigura ca asa cum s-a intamplat si in trecut si am depasit cu bine astfel de situatii, vom gestiona si acum acest debit amre pe care il asteptam deja. Din discutiile pe care le-am avut cu colegii, toate punctele unde in trecut au existat probleme, unde au existat infiltratii in dig, unde a existat o eroziune mai mare decat se asteptau a malului, toate acele situatii au fost remediate si toate lucrarile facute, ar trebuisa conduca la faptul ca nu vom avea niciun fel de problema si ca toti specialistii sunt pregatiti.

Citește și: Alertă pe Dunăre: România se pregăteşte pentru viitura care face ravagii la Budapesta

Am vizitat deja doua dintre centrele de interventie rapida pentru inundatii la Dunare. Unul la Mihailesti in judetul Giurgiu, unul la Fetesti si vreau sa va asigur ca oamenii sunt pe pozitii, ca echipamentele si utilajele sunt pregatite si ca in acest moment nu avem niciun motiv sa ne ingrijoram. Bineinteles ca urmarim cu mare atentie ceea ce se intampla in bazinul superior al Dunarii, mai ales conditiile meteo”, a continuat ministrul Mediului.

DailyBusiness
Cum reacționează sistemul imunitar în cazul alergiilor de la veninul de albine. Descoperirile făcute de oamenii de știință
Spynews
Cristina Pucean se confruntă cu probleme de sănătate! Dansatoarea are nevoie de perfuzii | FOTO
Bzi.ro
Pozele pe care astăzi le-ar vrea șterse au ieșit la suprafață! Cum arăta Melania Trump acum 25 de ani – FOTO
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea o șansă uriașă în ultimele 2 săptămâni din ianuarie. Trei nativi chiar au dat lovitura
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. CEDO respinge cererea de măsuri provizorii privind anularea alegerilor prezidențiale din România
Playtech.ro
Cum pot obține pensionarii o reducere de 50% la biletele de tratament și unde le pot folosi?
DailyBusiness
Capcanele contractelor prin telefon. Cum îți poți pierde banii și liniștea în doar câteva minute!
Adevarul
Cât de mult a afectat războiul din Ucraina economia României: Impactul este aproximativ dublu faţă de cel estimat pentru celelalte state
wowbiz.ro
Vacanța de vară, mai scurtă! Veste ȘOC pentru acești elevi
Spynews
Vulpița a ajuns cu băiețelul ei la spital. Cum a fost văzută Veronica Stegaru / FOTO
Spynews
Șase persoane au murit și șapte au fost rănite, după un incendiu devastator la un azil de bătrâni. Cum s-a produs tragedia
Evz.ro
Întâlnirea solo perfectă pentru fiecare zodie. Noul trend al anului 2025
Ego.ro
Imagini neașteptate cu Melania Trump! Mulți s-au întrebat dacă ea e în aceste poze
Prosport.ro
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
kanald.ro
Cine a creat rochia purtată de Melania Trump. Cât a costat creația unică a designer-ului care le-a îmbrăcat și pe Hillary Clinton, Laura Bush sau Michelle Obama
Cancan.ro
O mai ții minte pe Maria Olaru? Cum arată acum fosta campioană de la Sydney și prin ce dramă a trecut
Playsport.ro
WOW! Corina Caragea a renunțat de tot la haine! Apariție unică pe net
Capital.ro
Dezvăluirea anului despre Călin Georgescu. S-a aflat abia acum: Este complet real...
StirileBZI
O nouă minivacanță pentru români: Când pică Paștele Ortodox și Catolic în 2025
Prosport.ro
FOTO. Cum arată fiica legendarului fotbalist. Tânăra divorțează după 9 ani
stirilekanald.ro
"Persoana care a răpit-o...." Mama Luizei Melencu aruncă bomba
substantial.ro
Psihiatrul șef al armatei ucrainene arestat pentru acumulare nedepusă de avere
MediaFlux
RĂSTURNARE la PREZIDENȚIALE! Se RETRAGE din CURSĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce ascunde pălăria Melaniei? Vânătăile?