Ministrul Mediului, Mircea Fechet, crede că femelele sturioni dintr-un proiect de cercetare au fost braconate pentru icre negre: „Ţin să clarific faptul că e un lucru nedovedit”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, spune că a fost informat despre faptul că într-un proiect de cercetare şi monitorizare a sturionilor majoritatea exemplarelor sunt masculi şi există suspiciunea că femelele ar fi fost braconate.
Filip Stan
20 iun. 2024, 19:22
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, crede că femelele sturioni dintr-un proiect de cercetare au fost braconate pentru icre negre:

”E un lucru nedovedit”, a punctat ministrul Fechet, precizând, însă, că acest aspect ar trebui clarificat.

Întrebat, joi, la Tulcea, cum își explică faptul că la Institutul de cercetare piscicolă de la Bucureşti sturionii monitorizaţi, capturaţi pentru cercetare, sunt exclusiv masculi, ministrul Fechet a afirmat: ”Am primit această informaţie şi eu (…) Nu vreau să fac acuzaţii pe care nu le pot dovedi, dar concluzia unor specialişti (…) este că acele exemplare de femelă să fi fost braconate pentru icre negre”.

Citește și Doliu în lumea medicală! Medicul Rodica Sârbu a murit din cauza unei boli incurabile

Mircea Fechet a spus că masculii ”se pare că au fost mai norocoşi puţin pentru că au fost microcipaţi şi eliberaţi înapoi în Dunăre”.

”E o suspiciune pe care o avem şi ţin să clarific faptul că e un lucru nedovedit acesta, dar pe care cu siguranţă alături de colegii de la biodiversitate şi cu alţi colegi specialişti cred că ar trebui să-l clarificăm”, a mai spus ministrul.

Fechet i-a criticat dur pe cei de la institutul respectiv. ”Cu cei de la Institutul la care vă referiţi mai am o problemă că şi-au cumpărat şi patru limuzine Mercedes GLE dacă mi-amintesc bine modelul de limuzină, în legătură cu care le-am comunicat public, o fac şi aici (…) eu personal nu le voi deconta. Eu nu cred că atunci când vrei să faci cercetare pe banii europeni poţi să-ţi cumperi în acelaşi timp şi limuzină. Cred că sunt două activităţi care ar trebui separate. Cine vrea limuzină ar trebui să-şi ia din buget propriu nu din banii ministerului”.

S-a tot vorbit, de-a lungul timpului, despre faptul că braconarea femelelor de sturion este o problemă în România.

”Cu toate că au supravieţuit chiar şi dinozaurilor, sturionii sunt în prezent unele dintre cele mai ameninţate animale de pe lista roşie a speciilor pe cale de dispariţie a IUCN. Până în secolul al XIX-lea, sturioni giganţi migrau pe Dunăre până în Germania şi erau o importantă sursă de trai pentru numeroase comunităţi de pescari. Astăzi, cinci din cele şase specii native Dunării se află pe lista animalelor grav ameninţate. Pescuitul ilegal – în principal pentru caviar – este cea mai mare ameninţare directă împotriva sturionulor de Dunăre. Acesteia i se adaugă pierderea habitatelor şi întreruperea migrării către zonele de reproducere, care sunt ameninţări în plus la adresa supravieţuirii sturionulor”, a transmis organizaţia.

Citește și Accident feroviar în Constanța. Un tren, în care se aflau 40 de călători, a lovit un camion încărcat cu piatră

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Adevărata miză a barajului Dinamo – FCSB: „Nu e vorba doar despre potul de 10 milioane de euro”
Capital.ro
Viitorul „job” al lui Călin Georgescu. Propunere din Parlament: Farmecul și șarmul lui trebuie folosit în relația cu Occidentul
Playtech.ro
Cumpărăturile la care au început să renunțe românii din cauza scumpirilor. Schimbare majoră în obiceiurile de consum ale populației
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Se taie din salariile românilor. Ministrul Muncii anunță ce sporuri dispar
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi