Ministrul Mediului taie în carne vie după ce a aflat despre salariile nesimțite primite de directorii Romsilva: „44.000 lei pe lună brut. Mi se pare disproporționat de mare în raport cu volumul de muncă ”

Mircea Fechet, ministrul mediului, a declarat că Direcțiile Silvice neperformante vor fi desființate, iar numărul directorilor va fi redus drastic, în urma reorganizării Romsilva.
Alina Costache
28 ian. 2025, 16:53
Ministrul Mediului taie în carne vie după ce a aflat despre salariile nesimțite primite de directorii Romsilva: „44.000 lei pe lună brut. Mi se pare disproporționat de mare în raport cu volumul de muncă ”
Mircea Fechet, ministrul Mediului, anunță restructurări în cadrul RomsilvA

Ministrul Mediului a anunțat desființarea Direcțiilor Silvice neperformante și reducera numărului directorilor, în urma reorganizării Romsilva. Mircea Fechet spune că miercuri va avea mai multe întâlniri în cadrul cărora se va discuta despre restructurări.

„Trebuie să evaluăm modul în care închidem anul 2024. Înțeleg că profitul va fi unul extrem de modest. Cred că vom reuși să facem profit 13 lei la hectar, un profit total nesatisfăcător. Nu pentru că neapărat acesta ar trebui să fie scopul Regiei Naționale de a face profituri spectaculoase, însă eu nu sunt mulțumit de activitatea regiei în anul 2024.

Va trebui să vedem ce anume se va întâmpla în viitor cu toate aceste prime la pensionare, pentru că, în opinia mea, este inadmisibil să încasezi la pensionare aproape 100.000 euro. Eu cred că fiecare leu trebuie muncit, că primește o sumă mai mare sau mai mică, în funcție de pregătirea profesională, în funcție de cât muncești, dar cred că pentru fiecare leu pe care îl primești trebuie să muncești”, a declarat ministrul Mediului, la Digi24.

Citește și: Începe restructurarea Romsilva. Regia Naţională are peste 14.000 de angajaţi, fiind în primii zece angajatori ai României

„Îmi propun să extind buna administrare din acele Direcții Silvice care fac profit, care știu să administreze așa cum trebuie domeniul public al statului român, respectiv pădurile României, și să extind acel management la alte Direcții care, deși au suprafață de pădure similară, deși au condiții similare de lucru, în loc să facă profit, sunt veritabile găuri negre prin care statul român și regia pierde”, a adăugat Fechet.

Mircea Fechet vrea ca Direcțiile Silvice care nu își fac cu adevărat treaba să fie desființate.

„Sunt direcții silvice care pierd peste sau în jur de 30 de milioane de lei pe an. Imaginați-vă că aproape la fiecare săptămână o Direcție Silvică cu directori cu sute de angajați să piardă 1.000.000 lei. Ne propunem să reducem numărul Direcțiilor Silvice neperformante”.

„Opinia mea este că nu ar trebui să existe nicio Direcție Silvică de pierdere și după reorganizare a Regiei. Acele suprafețe de pădure vor fi administrate de alte Direcții Silvice, în vecinătatea celor împricinate, dar Direcții Silvice care știu să facă un management eficient”, a adăugat ministrul Mediului.

Citește și: Romsilva reacționează în cazul sinecuristului care ar fi primit 100.000 de euro bonus de pensionare: „Erau, de fapt, 58.000 de euro, restul era impozitul”

Întrebat dacă acest proces de restructurare al Direcțiilor Silvice va implica și disponibilizări, Mircea Fechet a declarat:

„Una este să ai 100 de directori în Direcțiile Silvice din România și alta este ca în loc de 100 de directori să ai 30 sau să ai 25 sau să ai 40. Și vom decide foarte curând câți ar trebui să rămână. Și vă spun, uitându-mă și la grilele de salarizare pentru director, și directorul general al Regiei are 44.000 lei pe lună brut. Nu e un secret, mie mi se pare un salariu disproporționat de mare în raport cu volumul de muncă într-o astfel de companie”.

„Toți acei directori care încasează astăzi niște sume foarte mari și care nu vor mai fi în viitor pe acele funcții, pentru că dacă din 99 rămân 40, dau un exemplu, vom reduce automat un număr însemnat de funcții de directori cu tot aparatul necesar unui director, cu șoferi, cu mașini, cu cabinete, cu secretare și cu secretari și asta va însemna o economie”, subliniază ministrul.

Mircea Fechet a declarat că nu intenționează să dea oameni afară, dar își dorește diminuarea aparatului bugetar al Regiei.

„Bineînțeles că respectiva persoană nu va rămâne pe drumuri, pentru că un director de Direcție Silvică este inginer silvic în primul rând și sunt convins că se va găsi ceva de muncă de a doua zi pentru a-și continua activitatea în cadrul Regiei. Același lucru ne propunem să îl facem inclusiv la nivel de Ocol Silvic, unde pădurea trebuie administrată.

Scopul meu nu este să mă apuc să dau oamenii afară și să spun că dacă astăzi am 13.500 de angajați, de mâine ar trebui să rămân cu 12.000, însă vom avea și un instrument de analiză al numărului de angajați și știind chiar și faptul că în fiecare an se pensionează câteva sute de pădurari, discutăm de aproximativ 900, eu cred că inclusiv procesul de simplificare, de diminuare a aparatului bugetar al Regiei poate făcut fără ca cineva să creadă astăzi că își va pierde pâinea”, mai spune Mircea Fechet.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Legea care sperie milioane de șoferi din România. Cine rămâne fără permis va fi obligat să-și achite toate impozitele pentru a-l recupera. Titi Aur, reacție imediată
Capital.ro
Reguli pentru ITP și permisul auto în Europa. Ghid pentru românii care se mută în străinătate
Playtech.ro
Ce este Biroul de Credit și cum funcționează: tot ce trebuie să ştii despre profilul financiar
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Alertă meteo. Un val de aer polar se îndreaptă către România. Zonele în care gerul va fi crunt
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend